'Seçmen erken seçim istemiyor'

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO), 'Çarşının Nabzı-2 Sosyal Görünüm' isimli anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini isteyenlerin oranı da yüzde 66. Ankete katılanların yüzde 42'si muhtemel bir seçimde 2002'de oy verdiği partiden farklı bir partiye oy vereceğini söylerken, yüzde 58'i aynı partiye oy vereceğini ifade etti. Anketi yorumlayan ATO Başkanı Sinan Agün, "Erken seçimin adı bile ticari hayatı olumsuz etkiliyor" dedi.
ATO, Çarşının Nabzı isimli anketinin ikinci kısmını açıkladı. Ankara'nın çeşitli iş merkezlerindeki bin 56 işyeriyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen anket sonuçları, iş dünyası ve vatandaşların erken seçim istemediğini gösteriyor. Ankete katılan deneklerin yüzde 66'sı erken seçim istemezken, yüzde 34'ü mümkün olan en kısa sürede erken seçim istiyor. "Olası bir erken seçim Türk ekonomisini nasıl etkiler?" sorusuna deneklerin yüzde 80'i 'olumsuz etkiler', yüzde 20'si ile olumlu etkiler cevabını vedi.

Ankete göre, olası bir seçimde Meclis'e tek parti gireceğini düşünenlerin oranı yüzde 9. Meclise üç partinin gireceğini söyleyenlerin oranı yüzde 44 iken, iki parti gireceğini düşünenlerin oranı yüzde 27, üçten fazla parti gireceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 20 seviyesinde kalıyor.

Ankette, genel seçimlerin süresi de soruldu. Ankete katılanların yüzde 52'si genel seçimlerin şu an olduğu gibi 5 yılda bir yapılmasını isterken, yüzde 25'i 4 yılda, yüzde 23'ü de 3 yılda bir yapılmasını istiyor.

ATO'nun anketine katılanların yüzde 66'sı Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini istiyor. Deneklerin yüzde 20'si Cumhurbaşkanı'nı TBMM seçsin derken, yüzde 11'i, 'tüm partilerin uzlaşması ile seçilsin' görüşünü belirtiyor.

Ankette, AB ile ilgili sorulara da yer veriliyor. Ankete katılan ATO üyelerinin yüzde 93'ü AB'nin Türkiye'ye karşı samimi davranmadığını düşünüyor. 'Türkiye'nin AB üyeliği'ne ilişkin bir referandum yapılsa ne yönde oy kullanırsınız?' şeklindeki bir soruya, yüzde 58 üyelik yönünde, yüzde 42 üyeliği karşı cevapları verildi. 'AB üyeliğinin yaşamımızı nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?' sorusuna deneklerin yüzde 54'ü 'olumlu', yüzde 35'i 'olumsuz', yüzde 11'i ise 'bu konuda bir bilgim yok' cevabını verdi.

Ankete katılanların güvenlikle ilgili cevapları, antan suç oranlarının neden olduğu endişenin, ulusal güvenliğe ilişkin endişelerin önüne geçtiğini gösteriyor. ATO'nun anketine katılanların yüzde 49'u, en önemli toplumsal sorun olarak, 'kişisel güvenlik ve artan suç oranlarını' görüyor. Deneklerin yüzde 30'u 'sosyal veya siyasal farklılıkların sürekli gündemde tutulmasını' en önemli sorun olarak görürken, yüzde 15'i 'ulusal güvenlik ve dış tehditleri', yüzde 6'sı ise 'uyuşturucu ve alkol bağımlığını' en önemli sorun olarak görüyor.

Anket sonuçlarını değerlendiren ATO Başkanı Sinan Aygün, bin 56 oda üyesiyle yapılan anketin, tüccar ve esnafın güncel siyasi tartışmalara ve ülke sorunlarına yaklaşımını ortaya koyduğunu ifade etti. Erken seçim tartışmalarının ülkenin önemli sorunlarının önüne geçerek gündemi işgal ettiğini dile getiren Sinan Aygün, "Her 100 kişiden 66'sı erken seçim istemiyor. Erken seçimin adı bile ticari hayatı olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

Halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde söz sahibi olmak istediğini dile getiren Sinan Aygün, halkın seçimine güvenmek ve saygı göstermek gerektiğini vurguladı. Tüccarın en büyük sorunlarından birinin can ve mal güvenliği olduğunu belirten Aygün, üyelerden işyeri hırsızlığı konusunda çok sayıda şikayet aldıklarını, bunun da ankete yansıtıldığı söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious