Seçmen listeleri askıda

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Seçmen listeleri bu sabahtan itibaren askıya çıktı. Listeler, 21 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00'de askıdan indirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de ilk kez Bilgisayar Destekli Seçmen Kütük Sistemi'ne (SEÇSİS) göre oluşturulan seçmen listeleri, bu sabah saat 08.00'den itibaren muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.

Taksirli suçlardan hükümlü ve tutuklu seçmen listeleri, yarın koğuşlara veya yönetimce belirlenecek uygun yerlere asılacak. Bu listeler ise 17 Temmuz 2007 Salı günü askıdan indirilecek.

Listeler, geçen Aralık ayından Mart ayına kadar güncelleme amacıyla muhtarlıklarda askıya çıkarılan ve bu sırada yapılan düzeltmelerden oluşacak.

LİSTELERE KİMLER YAZILACAK

Herhangi bir sebeple yazılamamış olanlar, 22 Temmuz 1989 tarihinde ve daha önce doğanlar, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı seçim bölgesine gelenler, kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlarla, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmayanlar, askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayanlar, taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğu halde düzenlenen tutuklu seçmen listesine yazılmamış olanlar muhtarlıklara başvurabilecek.

Seçmen kütüğünde kayıtları olmayanlar, askı yerlerinde hazır bulundurulacak ya da www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edilebilecek Seçmen Yeni Kayıt Formu'nu doldurarak, askı yeri görevlilerine teslim edecek.
İkametgahını, diğer bir ilçeye veya aynı ilçe dahilinde bir muhtarlık bölgesinden diğer bir muhtarlık bölgesine nakleden seçmenler, yeni ikamet ettikleri muhtarlık bölgesi askı listesine kaydolacak.

Askı listelerindeki bilgilerinde yanlışlık olan seçmenler de aynı formu doldurarak, yanlışlıkları giderecek.
Formlara, kimlik bilgilerinin yanı sıra TC kimlik numarası da yazılacak.

Güncelleştirilmek suretiyle kesinleşen veya bu tarihten sonra herhangi bir seçim nedeniyle yeniden güncelleştirilerek kullanılan muhtarlık bölgesi askı listelerinin kesinleşmesinden sonra ikametgahını aynı ilçe içinde başka muhtarlık bölgesine nakledenlerle bir ilçeden diğer bir ilçeye nakledenler, askı süresi içinde yeni ikametgahlarını belirten belgeleriyle ilçe seçim kurulu başkanlığına başvurabilecek.

Aynı ilçede muhtarlık bölgesini değiştirenlerin adres bilgileri, yeni muhtarlık bölgesi listesine kaydedilecek.

İkametgahını başka ilçeye nakledenlerin adresleri ise yeni seçim bölgesine kaydedilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious