Seçmen listeleri güncelleniyor! İşte yapmanız gerekenler

Seçmen listeleri güncelleniyor! İşte yapmanız gerekenler.8831
  • Giriş : 11.08.2007 / 20:50:00
  • Güncelleme : 11.08.2007 / 19:05:40

21 Ekimde yapılacak halk oylamasında kullanılacak seçmen listeleri askıda bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketi için 21 Ekimde yapılacak halk oylamasında kullanılacak seçmen listeleri güncelleme için muhtarlıklarda askıda bulunuyor.

Yüksek seçim Kurulunun (YSK) belirlediği takvime göre, pazartesi günü saat 08.00'de askıya çıkarılan listeler, 19 Ağustos Pazar günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Bu sürede 22 Temmuz milletvekili genel seçimindeki listeler güncellenecek.

EĞER İSMİZİN LİSTEDE YOKSA

Muhtarlık bölgesi askı listelerine veya daha sonra yapılan seçimlerde güncelleştirilen listelere herhangi bir sebeple yazılamamış olanlar, 21 Ekim 1989 tarihinde ve daha önce doğanlar, sürekli oturmak amacıyla başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar, kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmayanlar, askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayanlar, taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğu halde listeye yazılmayanlar muhtarlıklara başvurabilecek.

BUNLARA DİKKAT

Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşlarıyla askeri öğrenciler listelere yazılamayacak.

Kimlik bilgilerinde yanlışlık olanlar muhtarlıklardaki seçmen bilgi düzeltme formlarını, yeni kaydolacaklar da kayıt formlarını TC kimlik numaralarına yer
verecek şekilde dolduracak.

Listeler askıdan inip kesinleştikten sonra başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar ikametgah belgesiyle ilçe seçim kurullarına başvurarak, yeni listelere eklenecek.

Listelerde isimleri olduğu halde, o muhtarlık bölgesinde oturmadığı tespit edilen seçmenlerin kayıtları, ilçe seçim kurulu başkanının kararıyla
dondurulacak.

Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için özür durumları askı listelerinde gösterilecek.

Cezaevlerinde taksirli suçlardan tutuklu ya da hükümlü bulunanlara ait seçmen listeleri de 17 Ağustos Cuma günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious