Seçmen özgürlik ve demokrasi istedi

Seçmen özgürlik ve demokrasi istedi .9219
  • Giriş : 27.07.2007 / 07:50:00

22 Temmuz’un ardından sosyolog ve bilim adamlarının birçok kesimi şaşırtan seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeleri devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Liberal Düşünce Topluluğu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Atilla Yayla, seçim sonuçlarını “seçmen, özgürlük ve demokrasi istedi" şeklinde değerlendirdi. AK Parti’nin başarılı ekonomik performansı ile sağlık ve eğitim alanındaki atılımlarının seçmen üzerinde etkili olduğunu belirten Yayla, diğer parti teşkilatlarının seçim zamanı bile çalışmazken, AK Parti’nin her dönem samimi ve sıkı şekilde çalıştığına dikkat çekti.

ZİHNİYET SORUNU VAR

AK Parti’nin, CHP’nin yaptığı gibi ayrımcılık yapmadığını, örneğin başı açık insanlara da ulaştığını söyleyen Yayla, “Sorun CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifa edip etmemesi meselesi değil. Ortada doku ve zihniyet sorunu var. CHP, radikal zihniyeti değişikliğine gitmek zorunda. CHP, toplumun efendisi, toplumun sahibi değil. Bu zihniyet değişmeli" dedi. Seçmenin, iki mesaj verdiğini aktaran Yayla, “Seçmen, AK Parti’ye (ekonomik reform sürecini devam ettir) ve (demokrasi, özgürlük istiyorum) dedi. Toplum, AK Parti’yi CHP’ye göre daha demokrat görüyor, ancak AK Parti’ye verilen bu oylar emanet oylar, AK Parti buna dikkat etmeli" şeklinde konuştu. Yayla, Abdullah Gül ve partinin alanlarda “mağduru oynamadığını", vatandaşların “Gül’ün mağdur edildiğini" düşünerek oy verdiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious