Seçmenler listelerden habersiz

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla’nın gerçekleştirdiği araştırma, vatandaşların seçmen bilgilerinin güncellenmesi konusundaki “habersizliğini" ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tanla’nın İstanbul ve Ankara’da muhtarlar düzeyinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre, seçmenlerin sadece yüzde 15’i seçmen bilgilerini güncellerken, yüzde 55 oranında seçmenin muhtarlara asılan seçmen listeleri ile ilgili haberi bulunmuyor. Tanla, araştırması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, muhtarlara gönderilen seçmen listelerine ilginin son derece düşük olduğunu belirterek, “Dolayısıyla 4 Kasım 2007 seçimlerinde seçmen listelerinin tam ve eksiksiz olabilmesi, demokrasinin, halkın tam katılımının eksiksiz biçimde gerçekleşmesi için halkın bilgisi ve ilgisinin en yüksek düzeyde olması gerekir. Halkın seçmen olabilmek için kendi bilgilerine sahip olabilmesinin tek yolu hükümetin medya aracılığıyla bilgilendirmesi" dedi.

TELEVİZYONLARDAN DUYURULMALI
Tanla, bu bilgilendirmenin kampanya şekline dönüştürülerek, TRT ve özel televizyonlardan yapılması, bilboardlardan da yararlanılması gerektiğini söyledi. Tanla, gerekirse Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen bilgilerinin askıda kalma süresinin 1 Mart’tan sonraki tarihe uzatılmasının da yararlı olacağını belirtti.

SORUMLU HÜKÜMET
Tanla, “Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle gündeme gelen eksik temsil ve TBMM’nin halkı temsil edip etmediği gibi konuların gelecek yıllarda tekrar yaşanmaması için hükümeti ve yetkili kurulları göreve davet ediyorum. Bu gerçek karşısında eldeki imkanları kullanmamak ve halkı bilgilendirmemek, demokrasi dışı ve cumhuriyet karşıtı davranış anlamına gelecektir. Egemenliğin kayıtsız şartsız halkta olabilmesi, halkın tam katılımının sağlanması için önce halkın bilgilendirilmesi gerekir. Halkın yüzde 55’inin bu konuda bilgisinin olmamasının sorumlusu hükümettir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious