Seda Sayan'dan Şok Gazetesi'ne uyarı

Seda Sayan'dan Şok Gazetesi'ne uyarı.9540
  • Giriş : 31.03.2008 / 17:49:00

Ünlü şarkıcı Seda Sayan Şok Gazetesini neden uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, Şok Gazetesi'nin 24 Ekim 2007 tarihli sayısında ''N'oldu verdiğin söz Seda?'' başlığı altında verilen habere ilişkin Seda Sayan'ın avukatı Şenay Vural'ın Basın Konseyi'ne şikayette bulunduğu, bu başvuruda haberdeki ''Afyonkarahisar'da binlerce kişinin önünde Murat'ı okutmak için söz verdi. Ama İstanbul'a gelince unuttu...'' ifadelerinin ''gerçek dışı'' olduğu, ayrıca 25 Ekim 2007tarihinde gönderilen cevap ve düzeltme yazısının da yayınlanmadığının öne sürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, şikayet başvurusunda, Şok Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Recep Kondakçı ile Sorumlu Yazıişleri Müdürü Münir Çetiner'in, Basın Meslek İlkeleri'nin ''Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar'' şeklindeki 16. maddesini ihlal ettiklerinin öne sürüldüğü anlatıldı.

Açıklamada, şikayetçinin gönderdiği belgeler arasında noter aracılığıyla 25 Ekim 2007 tarihinde gönderilen ve Seda Sayan'ın haberde adı geçen Murat Yıldırım isimli çocuğun eğitim masraflarını karşılamak amacıyla ailesine başvurduğu, ancak annesinin ''Murat'ın hastalığının iyileşmesi mümkün olmadığı için eğitim yapamadığı'' gerekçesiyle yardımı kabul etmediğini anlatan cevap yazısının da bulunduğu vurgulandı.

Eldeki bilgilerin, bu cevabın gazetede yayınlanıp yayınlanmadığını tespite yeterli olmadığı ifade edilen açıklamada, ''Yüksek Kurul, Basın Meslek İlkeleri'nin 16. maddesinin bu haberle ihlal edildiği sonucuna vararak, Şok Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Recep Kondakçı'nın uyarılmasına oy çokluğuyla karar vermiştir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious