Sedat Bucak davası karara kaldı

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Eski Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın "Susurluk Davası" kapsamında, "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandığı davaya devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulduktan sonra yeniden hakim karşısına çıkan Sedat Edip Bucak'ın, "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçlamasıyla yargılandığı davaya İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bucak adına avukatının katıldığı davada, mahkeme heyeti, daha önce dinlenilmelerine karar verilen ve aralarında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in de bulunduğu tanıklar için Ankara Ağır Ceza Mahkemesine, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in ifadesi için ise Kuşadası Asliye Ceza Mahkemesine yazılan talimatın tekrarlanmasına ve zaman aşımı süresinin dolacak olması dikkate alınarak faks da kullanılmasına karar verdi.

Duruşmada dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli albay Eşref Hatipoğlu tanıklık yaptı. O dönemde PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğun olduğunu ve yol kesme eylemi yaptığını ifade eden Hatipoğlu, Bucak ailesinin görevlendirdiği 200 köy korucusuna silah dağıtıldığını söyledi. Bucak ailesi tarafından görevlendirilen korucularla ilgili hiçbir güvenlik sıkıntısı yaşamadıklarını vurgulayan Hatipoğlu, korucuların bazı operasyonlarda da kullanıldığını aktardı.

Abdullah çatlıyla tanışması konusuna da değinen Hatipoğlu, Çatlı ile Emekli Yarbay Korkut Eken aracılığıyla, "iş adamı" kimliği ile tanıştıklarını dile getirdi. İfadelerin dinlenmesinin ardından zaman aşımı süresini göz önüne alan mahkeme heyeti, kararın bir sonraki celse de verileceğini belirterek duruşmayı erteledi.

Balıkesir İli Susurluk İlçesi'nde meydana gelen kaza sonrası, Sedat Bucak hakkında, "gıyabi tutuklama kararıyla aranan Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde yetkili mercilere bildirmemek, cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve vahim nitelikte silah bulundurmak" suçlarından dava açılmıştı.

Yargılama devam ederken Bucak'ın milletvekili seçilmesi üzerine, dava durdurulmuş ve Bucak'ın dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle TBMM'ye dosya gönderilmişti. 3 Kasım seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Bucak'ın duruşmasına devam edilmiş ve 26 Haziran 2003 tarihinde kesin hükme bağlanmadan ertelenmesine karar verilmişti. Davayı inceleyen Yargıtay kararı bozmuş ve Bucak'ın yargılanmasına yeniden başlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious