Sedat Bucak hakkında hapis istemi

  • Giriş : 16.10.2007 / 15:01:00

Eski Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın, ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'' ve ''nitelikli yağma'' suçlarından dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Kaldırım Operasyonu'' kapsamında yürütülen soruşturma tamamlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, ''Kaldırım Operasyonu'' kapsamında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen tarafından açılan davanın iddianamesinde, 18 kişinin, ''haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü yöneticisi olmak'', ''suç örgütü üyesi olmak'', ''üye olmamakla birlikte suç örgütüne yardım etmek, ''yağma'', ''yağmaya teşebbüs'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''yaralama'', ''tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması'', ''ölümle tehdit'' ve ''ruhsatsız silah bulundurma'' gibi suçlardan cezalandırılmaları istendi.

İddianamede, Sevda Çamanlı, Mustafa Aydar, Rıfkı Özkaya ve Oğuzhan Küpeli'nin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220/1-3. maddelerinde düzenlenen ''haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü yöneticisi olmak'', 149/1. maddesinde yer verilen ''nitelikli yağma'' ve 86. maddesinde düzenlenen ''kasten yaralama'' gibi suçlardan cezalandırılmaları talep edildi. Rıfkı Özkaya'nın ayrıca ''resmi belgede sahtecilik'' suçu nedeniyle cezalandırılması istendi.

Cengiz Türkmen, Tolga Toraman, Bedir Bağcı, Ramazan Edip Beganoğlu, Hasan Ulaş Çolak, Bülent Yurtseven, Umut Büyükbay, Alper Muhammet Yakar, Erkan Yıldırım, Murat Onar, Murat Özgen, Levent Tekin ve Levent Koçak'ın, TCK'nın 220/2-3. maddelerinde yer verilen ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

BUCAK'A 19,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Davanın iddianamesinde, eski milletvekili Sedat Edip Bucak'ın, ''silahlı suç örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettiğinin anlaşıldığı'' belirtilerek, TCK'nın 220/7. maddesinin yollaması ile 220/2-3. maddesinde yer verilen ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'' suçundan 1 yıl 3 aydan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Bucak'ın ayrıca TCK'nın 149/1. maddesi uyarınca ''nitelikli yağma'' suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, Abdullah Naci Torun ile Bülent Yurtseven arasında daha önceden ticari ilişki olduğu ve Bülent Yurtseven'in Torun'a 450 bin YTL'lik senet verdiği ve senetleri üç ayrı taksitle ödeyeceğini söylediği, ancak ödemediği kaydedildi. Torun'un bu durumu Cengiz Türkmen'e anlattığı, Türkmen'in de Torun'u Sedat Bucak ile tanıştırdığı belirtilen iddianamede, şunlar ifade edildi:

''Sedat Bucak'ın da Torun'u, kalmakta olduğu ofisinin alt katındaki Sevda Çamanlı ve Rıfkı Özkaya'ya gönderdiği, daha sonra Bülent Yurtseven'in Çamanlı ve Özkaya'yı azmettirerek, Torun'dan Bülent Yurtseven'in borçlu olduğu senetleri zorla aldırdığı ve daha sonra senet bedelinin, Torun'a ödenmediği anlaşılmıştır. Bu suça Sedat Edip Bucak, Bülent Yurtseven, Sevda Çamanlı, Rıfkı Özkaya ve Cengiz Türkmen bizzat katılmışlardır. Suç örgütü yöneticileri olan kişiler de TCK 220/5. maddesi gereğince bu eylemden fail olarak sorumludurlar.''

İddianamenin kabul edildiği ve yargılamanın Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious