Sedat Bucak'ın beraati istendi

Sedat Bucak'ın beraati istendi.9759
  • Giriş : 05.08.2008 / 14:55:00

''Kaldırım Operasyonu'' kapsamında açılan davada esas hakkındaki görüşünü bildiren Cumhuriyet Savcısı, toplam 18 sanıktan, aralarında eski milletvekili Sedat Bucak'ın da bulunduğu 7'sinin beraatını talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar Sevda Çamanlı, Mustafa Aydar ve Oğuzhan Küpeli ile tutuksuz sanıklar Hasan Ulaş Çolak, Cengiz Türkmen ve avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, aynı zamanda avukatlık yapan müşteki Abdullah Naci Torun'un davaya katılma talebini kabul etti.

Torun, zabıtlara geçen bir yanlışı düzeltmek istediğini belirterek, sanık Bülent Yurtseven'den de şikayetçi olduğunu bildirdi.

-CUMHURİYET SAVCISININ ESAS HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ-

Duruşmada, soruşturmanın genişletilmesi yönünde talepte bulunmayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Savcı, hakkında yakalama emri bulunan sanık Rıfkı Özkaya'nın ifadesinin alınamaması nedeniyle hakkındaki davanın ayrılmasına ve yakalama kararının devamına karar verilmesini istedi.

Bilgili, ''silahlı suç örgütüne üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etmek'', ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'' ve ''nitelikli yağma'' suçlarından 11 yıl 3 aydan 19 yıl 6 aya kadar hapsi istenen eski milletvekili Sedat Edip Bucak ile Levent Tekin, Levent Koçak, Bedri Bağcı, Murat Onar, Murat Özgen ve Bülent Yurtseven hakkında, ''iddianamedeki suçları işlediklerine ilişkin şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini'' ifade ederek, bu sanıkların beraatlarını talep etti.

-10 SANIK HAKKINDA HAPİS TALEBİ-

Sevda Çamanlı, Oğuzhan Küpeli, Mustafa Aydar, Cengiz Türkmen, Umut Büyükbay, Erkan Yıldırım, Hasan Ulaş Çolak, Tolga Toraman, Alper Muhammet Yakar, Ramazan Edip Beganoğlu'nun 1 yıl 7 ay ile 44 yıl arasında değişen çeşitli hapisle cezalandırılması talebinde bulunan Bilgili, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını da istedi.

Haklarında beraat talebinde bulunulan sanıklar Sedat Edip Bucak ile Bülent Yurtseven'in avukatları, Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki görüşüne katıldıklarını belirttiler. Cezalandırılmaları talep edilen bazı sanıkların avukatları da söz alarak, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savundular, tahliye ve beraatlarını talep ettiler.

Mahkeme heyeti, sanık Rıfkı Özkaya hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesini kararlaştırdı. Sanık ve avukatlarına, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesi ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırılarak, duruşma ertelendi.

İddianamede, 18 sanığın, ''haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü yöneticisi olmak'', ''suç örgütü üyesi olmak'', ''üye olmamakla birlikte, suç örgütüne yardım etmek'', ''yağma'', ''yağmaya teşebbüs'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''yaralama'', ''tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması'', ''ölümle tehdit'' ve ''ruhsatsız silah bulundurma'' gibi suçlardan cezalandırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*