Sedat Peker, hakim karşısında

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Duruşmaya, Sedat Peker, Kıyasettin Bağlan, Lungu Mihiata tutuklu olarak katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tehdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla aralarında Sedat Peker ve ağabeyi Atilla Peker'in de bulunduğu 14 kişinin yargılanmasına İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker cezaevinden getirilemediği için duruşmaya katılamazken, tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

Sedat Peker ve ağabeyi Atilla Peker'i destekleyen ve emniyet güçleri tarafından üstleri aranarak adliye koridoruna alınan yaklaşık 100 kişi de hakimin ''sessiz olma'' uyarısıyla üstleri aranarak duruşma salonuna girdi ve duruşmayı izledi.

Peker kardeşler, Antalya'daki bir kolejin hisselerini 2002 yılında zorla ele geçirdikleri iddiasıyla yargılanıyorlar.

Kolejin büyük hissedarı Abdülkadir Özkan'ın kendi isteğiyle İstanbul'a geldiğini söyleyen Sedat Peker, mahkemede verdiği ifadesinde şunları dile getirdi:

''Kolejin büyük hissedarı olduğunu söyleyen Abdülkadir Bey ile görüştüm. Kendi isteğiyle İstanbul'a geldi. Uçağa binmekten korktuğunu söylediği için onu kendi arabamla aldırdım. Ben sadece ağabeyime hisselerini vermesini rica ettim. Hisselerin satışı noter aracılığıyla oldu, ağabeyim katılmadı, işlemler avukat aracılığıyla gerçekleştirildi. Neden burada olduğumu anlamış değilim, diğer sanıkları tanımıyorum, suçsuzum, beraatımı istiyorum.''

Aylık 25 bin YTL geliri olduğunu söyleyen Sedat Peker, daha önceden de eğitim işiyle uğraştığını ve kolej sahibi olduğunu söyledi.

Sedat Peker'in avukatı Turgay Özdoğan, tehdit edilerek hisseleri elinden alındığı iddia edilen Abdülkadir Özkan'ın şikayetçi olmadığına dair beyanının bulunduğunu belirtti.

Özdoğan, Sedat Peker'in konuyla hiç ilgisi olmadığını belirterek, müvekkilinin duruşmalara katılmamasını ve güvenlik nedeniyle başka bir suçtan halen tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi 2 Nolu Cezaevine nakledilmesini istedi.

Suç örgütünü azmettirdiği, örgüte yardım ve yataklık suçu işlediği iddiasıyla tutuksuz yargılanan kolej kurucusu öğretmen Mahmut Celal Ünal da 1999 yılında kriz nedeniyle hisseleri Abdülkadir Özkan'a devretmek zorunda kaldığını ifade etti.

Sedat Peker ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyleyen Mahmut Celal Ünal, ''Kimseyi azmettirmedim, kendi aralarında hisselerin alım satımını yapmışlar, konuyla ilgili bilgim yok'' dedi.

Duruşma sonunda hakim heyeti, Sedat Peker, Atilla Peker, Kutluhan Arslan, Tahsin Pehlivanoğlu, Mahmut Cemal Ünal'ın diğer sanıklarla organik bir bağının tespit edilemediğini belirterek diğer 9 sanıkla dava dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Heyet ayrıca, bir sonraki duruşmaya başka suçtan tutuklu bulunan Atilla Peker'in getirilmesini kararlaştırdı.

Tutuklu sanıklar duruşma salonundan çıkarılırken, karşı tarafın avukatını ayağından vurduğu için tutuklu bulunan sanıklardan Kıyasettin Bağlan, hakime ''Bu nasıl hakim, bu nasıl adalet, başkaları tutuksuz yargılanıyorlar, bizi cezaevine gönderiyorsun'' diye bağırdı. Sanıklar, güvenlik kuvvetlerince salondan zorla çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious