Sedat Peker'e 14 yıl 5 ay hapis

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Silahlı çete kurmak ve yönetmek, gaspa teşebbüs, tahdit ve özel evrakta sahtekarlık şuçlarından yargılanan Sedat Peker'e toplam 14 yıl 5 ay 10 gün ceza verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2004 yılının sonlarına doğru yapılan Kelebek Operasyonu'na ilişkin 109 sanıklı davada karar çıktı. Sedat Peker'in kardeşleri Attilla ve Vedat Peker, avukatları Hakkı Hurtuluş, Şirin Berk, Çağatay Özdemir, akrabası ve Sivasspor eski Başkanı Mecnun Otyakmaz'ın aralarında bulunduğu 58 sanık örgüt üyeliği, gaspa teşebbüs, hurriyeti tahdit, özel evrakta sahtekarlık, örgüte yardım ve yataklık, ruhsatsız silah bulundurmak, yaralama, korku ve panik yaratacak şekilde silah kullanma suçlarından 5 ay ile 9 yıl 4 ay 15 gün arasında farklı hapis cezalarına ve ayrıca çeşitli miktarlarda para cezalarına çarptırıldı. 36 sanık ise örgüt üyeliği ve örgüte yardım ve yataklık suçlarından beraat etti.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Sedat Peker, Atilla Peker, Vedat Peker, Hakkı Kurtuluş, Mecnun Otyakmaz, Şirin Berk'in aralarında bulunduğu 43 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanı Nurettin Ak, sanıklardan son sözlerini istedi. Sedat Peker, "Taktir mahkemeye aittir." dedi. Tutuksuz Sanık Atilla Peker ise "Bu olay bir komplodur. Takir mahkemeye aittir." ifadelerini kullandı.

Sanıkların beraatlerini talep ettiği son sözlerinin ardından Mahkeme heyeti karar için ara verdi. 5 saat süren aranın ardından açıklanan kararda, Sedat Peker, silahlı örgüt kurmak ve yönetmek suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası, davanın müştekilerinden olan Yusuf Altay'a karşı gaspa teşebbüs suçunu işlediğinden 4 yıl iki ay hapis cezası, Yusuf Altay'a karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlediğinden 3 yıl 4 ay hapis cezası, Arif Kandemir adlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlediğinden 1 yıl 8 ay hapis cezası ve özel evrakta sahtekarlık suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Atilla Peker ise silahlı örgüt üyeliğinden 1 yıl 15 gün hapis cezası, Yusuf Altay'a karşı gaspa teşebbüs şuçundan 4 yıl 2 ay, yine Yusuf Altay'a karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 3 yıl 4 ay ve ruhratsız silah bulundurmak suçundan da 10 ay hapis cezası, ayrıca 370 YTL para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Sedat Peker ve Atilla Peker hakkında duruşmadaki iyi halleri nedeniyle cezalarında 1/6 oranında indirime gitti. Sedat Peker'in tutuksuz yargılanan avukatlarından Şirin Berk, Yusuf Altay'a gaspa teşebbüse azmettirmek, yine Yusuf Altay'a karşı kişi hürriyetinde yoksun kılma işlediği gerekçesiyle 5 yıl 5 ay hapis cezası aldı. Berk'in cezasının infazı ertelenmedi. Diğer avukatları Hakkı Kurtuluş ve Çağatay Özdemir ise örgüt üyeliği şuçlarından birer yıl onbeşer gün hapis cezasına çarptırıldı. Avukatların bu suçtan aldıkları cezanın infazı ertelendi.

36 sanığın örgüt üyeliği ve örgüte yardım ve yataklık suçlarından beraat ettiği dava kapsamında 7 sanık hakkında görevsizlik kararı alınarak dosyaların Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmedildi. Firari olan 4 sanığın ise dosyaları ayrılarak haklarındaki yakalama kararının devamına karar verildi.

Tutukluluk halinin devamına karar verilen Sedat Peker, adliye binasından çıkarılırken, basın mensuplarının 'bir şey söyleyecekmisiniz' sorusuna kafasını hayır anlamında sallayıp, gülümseyerek karşılık verdi. Peker'i desteklemek için adliyeye çok sayıda kişi geldi. Peker'e verilen mahkumiyeti duyan destekçilerden bazıları ağladı. Peker, cezaevi aracına bindirilirken, kendisini destekleyenler "Ya Allah Bismillah, Allahu Ekber", "Hepimiz Türküz" şeklinde sloganlar attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious