Sedat'la mevkisi de hastalığa da aynı

Sedat'la mevkisi de hastalığa da aynı.15271
  • Giriş : 03.05.2009 / 11:08:00

ALS’den ölen FB’li futbolcu Sedat Balkanlı’nın aynı hastalıkla mücadele eden arkadaşı Trabzonsporlu futbolcu İsmail Gökçek, Balkanlı ile hastalığa karşı verdikleri savaşı anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12 yıldır ALS hastalığı ile mücadele eden eski milli futbolcu Sedat Balkanlı'nın hayatını kaybetmesiyle gözler tekrar ALS hastalığına çevrildi. Aynı hastalığa 10 yıl önce yakalanan Trabzon Sporlu eski futbolcu İsmail Gökçek de ALS hastalığı ile mücadele ediyor. Gökçek aynı zamanda kurduğu ALS Derneği'yle de hastalara yardımcı olmaya çalışıyor. Gökçek, bilgisayar yardımıyla konuşarak, ALS hastalığı ile ilgili olarak kurduğu derneğe ve hayatını kaybeden yakın arkadaşı Sedat Balkanlı'ya değindi: “Sedat ile Trabzon Spordayken çeşitli takımlarda karşılıklı oynadık.

İkimizde aynı mevkideydik. Ancak acı bir tesadüf ki ikimizde aynı hastalığa yakalandık. ALS Derneği'ni de beraberce kurduk. Amacımız hem ALS'li hastalara yalnız olmadıklarını göstermek hem de doğru bilgi vererek hayatlarını kolaylaştırmaktı. Aynı zamanda da hayatlarının daha uzun süreli olmasını sağlamaktı. Dernekçe bundan sonraki amacımız bir ALS Kliniği kurmak. Çünkü doktorlar bu hastalığı çok iyi bilmedikleri için teşhis koyamıyorlar. Bu nedenle birçok hastayı kaybediyoruz. Biz dernekçe hastanede yatan hastaların dışarı çıkmasını sağlıyoruz. Çünkü hastane koşullarında enfeksiyon kapma ihtimalleri çok fazla oluyor. Onlara bir de solunum cihazı veriyoruz.”

ALS hastalarının aylık gideri 2 bin 500 TL

İsmail Gökçek'in eşi Adalet Gökçek de ASL ile mücadele ettiklerini belirterek şunları söyledi: “2001 yılında bu derneği kurduk. Sedat Balkanlı bizim onursal başkanımızdı. Derneği ben ve eşim yürütmeye başladık.

Türkiye'de maddi sorunu olan birçok ALS hastası var. Ne yazık ki ALS hastalarının masrafları çok fazla oluyor. Aylık ortalama giderleri 2 bin 500 TL. Biz de dernekçe hastalara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca onlara psikolojik destek veriyoruz. Şu anda bin kayıtlı hastamız var. Türkiye'de de ALS hastalarının sayısı 7 bin ve hastalığın yaşı son yıllarda oldukça düştü. 17-20 yaşlarında olan hastalar bile var.”

Vatan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*