Sefa Sirmen ağır ceza mahkemesinde

Sefa Sirmen ağır ceza mahkemesinde.10543
  • Giriş : 05.02.2009 / 12:58:00
  • Güncelleme : 05.02.2009 / 13:05:32

Yuvacık Barajı yüzünden Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSİ raporlarına göre 250 milyon dolarlık Yuvacık Barajı'nı 4.5 milyar dolara mal eden Sefa Sirmen hakkında, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. Sanık olarak hakim karşısına çıkan Sirmen, savunmasında Hazine'ye olan borcun tahsil edilemesini depreme bağladı.

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde hakkında çok sayıda dava açılan ve bir çok suçlamayla karşı karşıya kalan CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, Yuvacık Barajı ihalesine fesat karıştırdığı, fahiş fiyata mal edip, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı. Savunmasında suçu depremzedenin üzerine atan Sirmen hakkında 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

ARTIRILMIŞ CEZA İSTENİYOR

Görev yaptığı süre içinde kamuyu zarara uğratmak, fahiş fiyatla iş yapmak, ihaleye fesat karıştırmak gibi suçlar işlediği gerekçesiyle hakkında çok sayıda dava açılan CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, bu kez Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hesap vermeye başladı. Hazine avukatlarının Yuvacık Barajı nedeniyle açtığı davada, ihaleye fesat karıştırmak suçundan hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 235/1 maddesi gereğince 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenen Sefa Sirmen için, kamuyu zarara uğratıp, fahiş fiyata iş yaptırdığı gerekçesiyle aynı kanunun 235/ 3 maddesi gereğince cezasının yüzde 50 oranında artırılması talep edildi. Sirmen, açılan davada mahkum edilirse, 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Sanık sıfatıyla Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarak hesap veren Sefa Sirmen, herkesi güldüren komedi gibi bir savunma yaptı. Mahkeme'nin, DSİ raporlarına göre toplam 250 milyon dolar maliyeti olan Yuvacık Barajı'nı 4.5 milyar dolara mal ettiği, bu nedenle Büyükşehir Belediyesi'ni Hazine'ye rekor düzeyde borçlandırdığı hatırlatılan Sefa Sirmen, suçu depremzedenin üzerine attı. Mazareti kabahatinden büyük olarak gösterilen Sirmen yaptığı savunmada, “Yuvacık Barajı tamamlandıktan sonra büyük Marmara Depremi yaşandı. Çadırlarda ve prefabrik konutlarda yaşayan vatandaşlar su paralarını ödeyemedi. Bu yüzden belediyemiz su paralarını tahsil edemeyince, Hazine'ye borçlandı” dedi. Sirmen yaptığı bu savunmada baraj yapımından kaynaklanan 4.5 milyar dolarlık borcun faturasını depremzedeye kesti.

TAŞIMA SUYLA REKOR BORÇ!

Mahkeme heyeti, savunmasını komedi üzerine kuran ve suçlamaları depremzedelerin üzerine yıkan Sefa Sirmen hakkında açılan davayı, ileri bir tarihe erteledi. Öte yandan Sefa Sirmen'in komedi olarak algılanan savunması, depremzedelerin tepkilerine neden oldu. Özellikle deprem zamanı Yuvacık Barajı'ndan su dağıtım ağının sadece İzmit merkezde oturan 90 bin konut ve işyerine bağlı olduğu, oysa bu bölgenin depremde en az hasar gören bölgelerden biri olduğu ifade edildi. deprem sırasında en büyük hasarı gören Gölcük, Derince, Körfez, Karamürsel gibi ilçelerin ise o dönem Yuvacık Barajı'nın su dağıtım ağı kapsamı dışında bulunduğu dile getirildi. Vatandaşlar, Sirmen'in depremzedeye yıktığı ağır faturanın komik savunmasını “4.5 milyar dolarlık Hazine borcunu tankerle taşıma suyla mı yaptı” diye tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*