Sefa Sirmen'in davası ertelendi

Sefa Sirmen'in davası ertelendi.10543
  • Giriş : 26.02.2009 / 13:28:00

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen'in davası ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Kur'an kursu açılımıyla gündeme gelen CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, belediye başkanlığı döneminde görevi kötüye kullanma davası ertelendi. Sirmen, daha önce benzer bir davada ceza almıştı.

Sirmen'in Danıştay 1. Dairesi´nce onaylanıp İçişleri Bakanlığı´nca yapılan soruşturmaya göre İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı 1996-2001 yılları arasında İSU´da geçici işçi statüsündeki personelleri genel müdür yardımcısı, genel koordinatör ve daire başkanlıklarına atamakla suçlandığı davaya Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi´nde devam edildi. Duruşmaya Sirmen katılmazken, Sirmen'in avukatı Fahri Örengül duruşmada hazır bulundu. Kısa süren duruşmada, dosyaların incelenmesi için mahkeme ertelendi.

DANIŞTAY "RED" KARARI VERMİŞTİ

Danıştay 1. Dairesi, Sefa Sirmen´in soruşturma izni verilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı kararına itirazını reddederek, yargılanması gerektiğini istemişti. Danıştay´da oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Sirmen´in 1996-2001 yılları arasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 23. Eylül 2008 tarihinde dava açmıştı.

Sefa Sirmen, Danıştay 1. Dairesi´nce de onaylanan İçişleri Bakanlığı´nca yapılan soruşturmada ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, memur statüsünde çalışan üniversite mezunu personel varken şartları tutmayan çalışanları üst yönetici görevlerine vekâleten atayarak kurumu o günkü rakamlarla 110 milyar lira zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı´nın soruşturması ve Danıştay´ın onayı sonunda açılan davada, Sirmen´in CHP üyesi, delegesi olan ve parti çalışmalarına katılan, aktif siyaset yapan kişileri, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu´nda tarif edilen üst düzey yöneticiliklerde görevlendirerek İSU´yu CHP´lilere yönettirmekle suçlanıyor.

İDDİANAMEDE YER VERİLEN HAKSIZ YAPILAN ÖDEMELER

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, İSU´da hak etmeyen geçici işçi statüsündeki personele yasal olmayan 116 milyar lira haksız ödeme yapmak ve kurumu zarara uğratmakla yargılanıyor.

İddianamede Önder Bozdoğan´ın yasal olarak mevcut bulunmayan genel koordinatörlük unvanı ile istihdam edildiği ve bu kişiye 7,586 bin TL yasal dayanağı olmadan haksız maaş verildiği yer alıyor. 657 Sayılı Yasaya tabi görev yapan inşaat mühendisi varken geçici işçi olarak alınan CHP üyesi ve il delegesi olan, parti çalışmalarına katılan Ahmet Salih Küley´in müdür olarak çalıştırıldığı ve 9,945 bin TL ödendiği belirtiliyor. CHP İl Yönetim Kurulu üyesi olan ve İSU temizlik işçi kadrosunda yevmiyeli çalışan Asiye Yüksel´in kadrosu bulunmayan özel kalem müdürü olarak çalıştığı, üst düzey yönetici ücreti olarak 10,376 bin TL ödeme yapıldığı kaydediliyor. Lise mezunu Selda Yenilmez'in, yükseköğrenim şartı aranan kadroda çalıştırıldığı ve kurumun 9.356 bin TL zarara uğratıldığına yer veriliyor. Yasalara aykırı olarak müdür kadrosunda çalıştırılan Turgut Türegün´e 9,330 bin TL haksız kazanç sağlandığı, işçi kadrosunda görev yapan ve CHP merkez ilçe başkanlığına aday olan Remzi Polat´a, yıllarca mevzuata aykırı olarak müdür olarak çalıştırılması karşılığı 6 bin TL, cep telefonu için 3,170 bin TL olmak üzere 9,170 bin TL usulsüz ödeme yapıldığı belirtiliyor. İSU´da Azmi Akyol´un uhdesindeki genel müdür yardımcılığı kadrosuna Osman Özbay atanarak haksız olarak 14,235 bin TL tahakkuk ettirildiği, geçici işçi Mustafa Şahin ortaokul mezunu olmasına rağmen şube müdürü olarak görevlendirildiği ve 2,803 bin TL ödeme yapıldığına yer veriliyor. Levent Ergül´e işçi statüsünde olmalarına rağmen, şube şefi sıfatıyla 2,334 bin TL ödendiği, bölge amiri olarak görevlendirilen geçici işçi Hasan Hayri Erdoğan´a yapılan 2,794 bin TL ödemeyle kurumun zarara uğratıldığı kaydediliyor. CHP İl Meclis üyesi olan ve siyasal çalışmalara katıldığı için kuruma uğramayan Tamer Aktaş, üst düzey göreve atanarak 8,932 bin TL ücret, 2,261 bin TL telefon gideri olmak üzere 11,193 bin TL haksız ödeme yapıldığı belirtiliyor. Lise mezunu Zeynep Güner´e muhasebe şube müdürü kadrosundan 4,540 bin TL, Fatih Cömert´e bölge müdürü sıfatıyla 5,360 bin TL maaş, 1,786 bin TL telefon ücreti olmak üzere 7,146 bin TL, ortaokul mezunu Sabahattin Erdebil´e ise bölge amiri sıfatıyla 7,024 bin TL haksız ödeme yapılarak, kurumun zarara uğratıldığı kaydediliyor.

SİRMEN'İ BEKLEYEN BİRÇOK DAVA DAHA VAR

Sefa Sirmen için Danıştay´ın görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle dava açılması izni verdiği yukarıdaki iddiaların dışında hakkında devam eden çok sayıda dava var.

İhaleye fesat karıştırmak, zimmet, haksız ödeme yapmak, görevi kötüye kullanmak iddiasıyla açılan davalardan 4´ü Kocaeli Ağır Ceza, biri Ankara Ağır Ceza, 5´i Kocaeli Asliye Ceza, biri Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam ediyor. Bir dosya da Yargıtay´da karar aşamasında bekliyor.

Kocaeli 4 Asliye Ceza Mahkemesi, 13 Ocak 2009 tarihinde benzer bir davada Sirmen'in görevi kötüye kullandığı gerekçesi ile 1 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*