Seferi Yılmaz'ın duruşması ertelendi

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK üyesi olmak suçundan Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan bombalanan Umut Kitapevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'ın duruşması 15 Ocak 2007'ye ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz'ın kitapevinin bombalanması olayı ile ilgili yargılanarak 39 yıl 10 ay 27 gün hapis cezası alan Şemdinli ilçesi askeri istihbarat sorumlusu Özcan İldeniz, mahkemede tanık sıfatı ile ifade verdi. İldeniz, yaptıkları istihbarat çalışmaları sonucunda Yılmaz'ın PKK ile bağlantısını ortaya koyduklarını savunarak, bu nedenle teknik takibe aldıklarını söyledi.

Seferi Yılmaz, İldeniz'in tanıklılığını kabul etmediğini belirterek, kendisine ait kitapevine bomba atmak suçundan yargılanarak ceza aldığı için verecekleri bilginin doğru olmayacağını söyledi.

Mahkeme Başkanı Mahir Merdun, sanık Seferi Yılmaz'a Şemdinli'deki olaylardan sonra Sosyalist Demokrasi Partisi'nin Bursa, İzmir ve Eskişehir, Samsun, İstanbul ve Antalya illerinde düzenledikleri programda yaptığı konuşmalarda Abdullah Öcalan için 'Halk Önderi' diye hitap ettiğini söyledi. Yılmaz ise bu ifadeyi kullanmadığını savundu. Kendisine ait telefon dinlenme tutanaklarına eklemeler yapıldığını iddia eden Yılmaz, suçsuz olduğunu ve tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Seferi Yılmaz'ın telefon görüşmesi yaptığı iddia edilen terörist Ali Kısıkyol'un tutuklu bulunan babasının tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Duruşma savcısı Halil İbrahim Selçuk, delilerin toplanması, vasfı ve mahiyeti nedeniyle tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme heyeti iddia makamının bu talebini yerinde görerek duruşmayı 15 Ocak 2007'ye erteledi.

Duruşmadan sonra Yılmaz, F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious