Seferihisarlilar sokakta sabahladilar

  • Giriş : 18.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Evlerinde hasar meydana gelen ve soguk havaya ragmen sokakta sabahlamak zorunda kalan çok sayida Seferihasarli ise, yetkililerden kendilerine çadir verilmesini talep etti.
Izmir'de birbiri ardina meydana gelen depremlerin merkez üssü Seferihisar'da vatandaslar geceyi sokaklarda, otomobillerinde ve yaktiklari ateslerin basinda isinarak geçirdi. Depremin en siddetli sekilde hissedildigi yerlerden biri olan Seferihasar'da vatandaslar, geceyi geçirmek için çesitli yollara basvurdu. Çadir sahibi olanlar bos arazilere kurduklari çadirlarda ailelerini soguktan ve deprem tehlikesinden korudu. Çadiri olmayanlar ancak otomobil sahibi olanlar ise geceyi araçlarinda geçirdi.

Geceyi soguk havada disarida geçirmek zorunda kalan Seferihisarlilar ise, yetkililerden çadir talep etti. Evlerine giremeyen ve siginacak yeri olmayan bazi vatandaslar ise otobüs duruklarina sigindi. Otobüs duraginin etrafini kapatarak soguktan korunmaya çalisan bir vatandas, duragin içinde 7 kisinin yattigini söyledi. Havanin soguk oldugunu ancak disariya göre duragin kendilerini soguktan korugunu belirten kisi, belediyenin ve diger kurumlarin kendilerine çadir vermedigini söyledi.

Evinde çatlaklar olusan Orhan Çilenker ise, daha 6 aylik olan oglu Toprak, iki kiza ve esiyle birlekte geceyi otomobillerinde geçirdi. Sarsintilarin ardindan çatlaklarin olustugu evlerine giremediklerini ve henüz 6 aylik olan çocuklariyla birlikte soguk havaya ragmen geceyi arabada geçireceklerini belirten baba Çilenker, oglunun soguk havada hastalanmamasi dua etmekten baska çaresinin olmadigini belirtti. Hiçbir yardim almadiklarini ve kimsenin durumlariyla ilgilenmedigini belirten Çilenker, çocuklarinin hasta olmamasi için zaman zaman arabayi çalistirarak içeriyi isitmaya çalistigini ancak bunun da yeterli olmadigini kaydetti.

Seferihisar Ilçesi'nde arabalarin içinde yatan insanlarin çoklugu ise gözlerden kaçmadi. Vatandaslar iftarin ardindan sahuru da çadirlarda, arabalarda ve yaktiklari atesin basinda yapti.

Seferihisarlilarin birçogu, yetkililerden açiklama beklediklerini ifade ederken, tehlikenin azaldigina dair açiklama gelmeden evlerine girmeyi düsünmediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious