'Şehide Mektup' 3. kez düzenleniyor

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Üçüncüsünün düzenlendiği "Şehide Mektup" yarışmasında dereceye giren öğrencileri, TRT’de yayımlanan "Kınalı Kuzular" dizisinin setine götürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yılki ödüllere bir de dizi seti gezisi eklediklerini belirten Eğitim Bir Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, bu sebeple geçen yıl bin 200 mektubun gönderildiği yarışmaya ilginin daha fazla olmasını beklediklerini söyledi.

Yarışmaya, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıflarla bütün ortaöğretim öğrencileri olmak üzere iki kategoride yapılacak. Her 2 kategoride ilk 10’a giren eserler kitap halinde yayınlanacak. Ayrıca kategorilerinde birinci olan mektupların klipleri hazırlanarak CD halinde çoğaltılacak.

Her kategori için birinci olan mektupların sahiplerine üçer, ikinci mektupların sahiplerine ikişer, üçüncü mektupların sahiplerine birer cumhuriyet altını hediye edilecek. İlk 10’a giren bütün öğrencilere ise kitap seti verilecek. Bu yıl dereceye giren bütün öğrenciler Kınalı Kuzular dizi setine götürelerek farklı bir heyecan yaşatılacak.

Şehide Mektup yarışmasına katılımın her yıl arttığına dikkat çeken Şube Başkanı Şenocak, "Eğitim Bir Sen olarak Türk milletinin yüzbinlerce şehit vererek yazdığı Çanakkale destanının milletin ruhunda ve zihninde silinmeyecek derin etkiler bıraktığını biliyoruz. Bu eşsiz destanı yazan kahraman şehitlerimizi unutmayarak, hatıralarını yaşatmayı borç biliyoruz. Atatürk’ün, ’Siz vatanı, milleti, namusu için canını ortaya koyan böyle insanları bu kadar mı tanıyorsunuz? Eğer onları tanımazsanız geleceğinizi göremezsiniz.’ ifadesi, öğrencilerimizin ve genç kuşağın Çanakkale’de 7 düvele karşı çarpışmış kahramanları çok iyi tanımaları gerektiğini vurgulamaktadır." dedi.

Bu amaçla bu yıl üçüncü defa Şehide Mektup yarışmasını düzenlediklerini söyleyen Şenocak, yarışmaya katılacak öğrencilerin duygularını ifade etmek için çoğu zaman kendilerini bazen şehit, bazen de şehit yakını olarak hissettiğini belirtti.

Bu sayede ortaya harika eserlerin çıktığına dikkat çeken Şenocak, geçen yılın lise birincisinin "Kendimi toprak gibi hissettim. Çarpışma anında vurulan şehidin toprağa düşmesini hayal ettim. Bu amaçla şehide hitaben yazdığım mektubun giriş bölümüne, Bir damla kan düştü bağrıma... Bir damla aşk... Sardım sarmaladım koynuma, o taze sıcaklığı gecenin ayazında... Kanıyordu göğsündeki yara..." diyerek başladım." demesini hatırlattı.

Yarışmaya katılacak mektupların, 20 Şubat 2007 tarihine kadar "sehidemektup2007@hotmail.com" eposta adresine gönderilmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious