Şehidin kardeşine, 11 ay erken terhis

Şehidin kardeşine, 11 ay erken terhis.14690
  • Giriş : 22.06.2007 / 14:41:00

Erkaçtı'nın, Çemişkezek ilçesinde 4 aylık asker olan ikiz kardeşi Erden Erkaçtı'ya 11 ay erken terhis olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde 18 gün önce, Kocatepe Jandarma Karakoluna düzenlenen saldırı sonucu şehit düşen jandarma er Erdem Erkaçtı'nın, Çemişkezek ilçesinde 4 aylık asker olan ikiz kardeşi Erden Erkaçtı'ya 11 ay erken terhis olduğu bildirildi.

Şehit erin kardeşi Erden Erkaçtı, 23 Şubat 2007 günü ikiz kardeşi Erdem Erkaçtı ile Manisa Kırkağaç'ta vatani görevlerine başladıklarını, acemi eğitimin ardından ikisinin de Elazığ'a gönderildiğini, bu ilde yapılan dağıtımda kendisinin Tunceli'nin Çemişkezek, Erdem'in de Pülümür ilçesindeki jandarma karakollarında görevlendirildiklerini bildirdi.

Şehit olan ikiz kardeşinin cenazesiyle aynı uçakta İzmir'e geldiğini belirten Erden Erkaçtı, şunları söyledi:

“Kardeşimin cenazesini düzenlenen törenle toprağa verdik. Aradan yaklaşık 2 hafta geçmişti. Geçen pazartesi beni Bayındır İlçe Askerlik Şubesinden çağırdılar. İlçe Askerlik Şubesi Komutanı olan yüzbaşı, askerliğimin artık bittiğini ve terhis olduğumu söyleyerek, bazı evrakı imzalamamı istedi. Terhis belgemin Tunceli'den geleceğini söylediler. 4 ay önce askere gitmiştim ve tamamlanmasına 11 ay vardı. Aslında ben gitmek askerliğimi bitirmek istiyordum. Aslanlar gibi gidip askerliğimi yapardım. Ancak, bu acıyla hem kendime, hem de başkalarına zarar verebilirdim. Annem burada tek başına kaldığı için, kardeşim öldüğü için, ben de artık terhisi kabullendim ve gitmedim. “

“OĞLUMUN YANIMIZDA OLMASINA SEVİNİYORUM”

Baba Turgut Erkaçtı şehit oğluna çok üzüldüğünü ve cenaze töreninde iğneyle ayakta durabildiğini söyledi. Şehit oğlunun ikiz kardeşinin şu an yanında olmasından mutluluk duyduğunu söyleyen Turgut Erkaçtı, “Gitseydi ne olacağı belli değildi. Belki o da şehit olacaktı, şu an yanımızda olmasına seviniyorum” dedi.

Anne Nuran Erkaçtı ise Erdem'in şehit olmasından sonra ikiz kardeşi Erden'in terhis edilmesine çok sevindiğini bildirdi. Yaşadıkları şehit acısından sonra Erden'in yeniden askere gitmesine dayanamayacağını söyleyen acılı anne, “20 yaşına kadar büyüt, besle, teröristler öldürsün. O teröristlerin gözü kör olsun. Başka ne diyebilirim. Erden yeniden askere gitseydi elim ayağım tutmazdı. Zaten her gün ağlıyorum, her gün kahroluyorum” diye konuştu.

ASKERLİK KANUNU NE DİYOR?

Bu arada, Erden Erkaçtı'nın, 1111 sayılı Askerlik Kanunun 10. maddesinin 9. fıkrası gereğince terhis edildiği öğrenildi.

1111 sayılı Askerlik Kanununun 10. maddesinin 9. fıkrasının, “Bir baba veya dul ananın oğullarından birisi, barışta veya savaşta askerlik hizmetini yerine getirmekteyken ölmüş veya görev sırasında ve kendilerine 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olmuş veyahut savaşta akibeti meçhul kalmış veya hakkında gaiplik kararı alınmışsa, ondan sonra gelen ilk oğlu, istekli olmadıkça silah altına alınmaz” şeklinde düzenlendiği bildirildi.

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Kocatepe Jandarma Karakoluna, 4 Haziran günü teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu aralarında İzmirli jandarma er Erdem Erkaçtı'nın da bulunduğu 7 asker şehit olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious