Şehir hayatı panik atak hastalığını tetikliyor

Şehir hayatı panik atak hastalığını tetikliyor.19382
  • Giriş : 12.08.2007 / 18:22:00

Şehirde stresli işlerde çalışanlarda panik atak hastalığı daha çok görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hastalık aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanıyor.

Panik atak çoğu kez fiziksel belirtilerle ortaya çıkan, korku ve endişe yaratan bir ruhsal hastalık. Panik atak geçiren insanların büyük çoğunluğu kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılıyorlar. Üstelik kalp krizi geçirdiğini düşünen bir panik ataklı birey gerçekten kalp krizi geçirmiş birinden daha yüksek korku yaşıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, panik atak hastalarıyla ilgili şunları söylüyor: 'Hastalar genellikle kalp krizi geçirdiğini düşündüğü, nefes alma güçlüğü çektiği ya da bedeninde uyuşukluklar, güçsüzlükler ya da bayılma hissi hissettiği için acil servislere başvurabilir. Belirli testler ve incelemeler yapıldıktan sonra bu durumun fiziksel bir hastalık olmadığı anlaşıldığında hastaya panik atak geçirmiş olduğu bunun ruhsal bir hastalık olduğu söylenir. Birçok kişi haklı olarak bu açıklamayı kolay benimsemez. İlk tepki ruhsal bir sorunun tansiyonu ve kalp atışlarını yükselteceğine inanamamaktır. Bazı kişiler ise psikolojik yardım alma konusunda biraz ön yargılıdır. Ancak bu hastalık ruhsal yardım alınmazsa daha fazla sorun yaratabilir.'

Araştırmalara göre panik bozukluk 20'li yaşların ortasında başlıyor. İstatistikler kadınlarda daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor. Kadın ya da erkek olsun tüm titiz, mükemmeliyetçi kişiler ve stresli işlerde çalışanlarda panik atak hastası olma riski ile karşı karşıya. Panik atakla birlikte zaman zaman bazı psikolojik rahatsızlıklar görülebiliyor. Bunlardan ilki depresyon. Diğeri ise olarak halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen obsesif kompulsif bozukluk.
Panik atak krizleri genellikle 2-5 dakika içinde şiddetli yaşanıyor ve ortalama 20 dakika sürüyor.

GEÇ KALMAYIN

Bu rahatsızlığın tedavisinin psikiyatri uzmanları tarafından yapılması gerekiyor. Tedavide ilaç ve psikoterapi birlikte kullanılıyor. Panik atakların şiddetlendiği dönemlerde ya da panik ataklara depresyonun da eşlik ettiği durumlarda ilaç tedavisi kaçınılmaz bir seçenek. Atakların kontrol altına alınması ile birlikte psikoterapi uygulamalarına geçiliyor. İyi tedavi edilmiş panik bozukluğunda tam iyilik elde etme oranları son derece yüksek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious