Şehir Tiyatroları izleyicilerini bekliyor

Şehir Tiyatroları izleyicilerini bekliyor.10183
  • Giriş : 17.01.2009 / 10:46:00

İstanbul Şehir Tiyatroları Yeni Haftanın Oyunları İzleyicilerini Bekliyor…

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İ.B.B. Şehir Tiyatroları"nda geçen hafta ilk kez seyircisi ile buluşan Değişim Üçlemesi, bu hafta da Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi"nde... Bir yetişkin oyunu, bir gençlik oyunu ve bir çocuk oyununu içeren Değişim Üçlemesi, birbirini tamamlar nitelikteki üç oyundan oluşuyor.

Değişim Üçlemesi"nin çocuk oyunu Benim Arkadaşım Yok, doğum gününü tek başına kutlamak zorunda kalan küçük bir çocuğun, kendine arkadaş bulmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyor. Turgut Denizer"in yazdığı ve yönettiği oyunda, Ceren Hacımuratoğlu, Seza Güneş rol alıyor. Benim Arkadaşım Yok, 24-25 Ocak tarihlerinde İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi"nde, saat 11.00 seanslarında küçük tiyatroseverleri bekliyor.

Değişim Üçlemesi"nin gençlik oyunu Her Şeyin Bir Sınırı Var, iki ülkeyi ayıran sınırda görevli, birbirine neredeyse düşman iki askerin, zamanla oluşan dostluklarını konu alıyor. Turgut Denizer"in yazdığı, Ümit Denizer"in yönettiği Herşeyin Bir Sınırı Var, 21-24-25 Ocak tarihlerinde, İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi"nde, matinelerde izlenebilir. Oyunda Şeyda Aslan, Nazan Yatgın, Derya Keykubat, Seza Güneş, Mehmet Soner Dinç, Ömer Barış Bakova, Barış Çağatay Çakıroğlu, Can Alibeyoğlu rol alıyor.

Değişim Üçlemesi"nin tamamlayıcı oyunu olan Dönüşüm, Franz Kafka"nın aynı adlı romanından esinlenerek, Ümit Denizer tarafından sahneye uyarlandı. Dönüşüm, Gregor Samsa adlı bir pazarlamacının, işlerinin bozulması üzerine çevresindekilerin baskısıyla bir böceğe dönüşmesini anlatıyor. Oyunda Ceren Hacımuratoğlu, A. Yağmur Ulusoy, Ömer Barış Akova, Özgür Atkın, Zeynep Göktay rol alıyor. Turgut Denizer"in yönettiği Dönüşüm, 21 Ocak – 24 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi"nde, suarelerde izlenebilir…

Titanik Orkestrası, bu hafta 21-25 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi"nde… Hayal kurmanın ve umut etmenin, insan hayatındaki önemini, dostluk ve arkadaşlık ilişkileri çerçevesinde sorgulayan Titanik Orkestrası "nı Hristo Boytchev yazdı, Macit Koper yönetti. Oyunda, Ahmet Uz, Naşit Özcan, Can Başak, Burak Davutoğlu, Bensu Orhunöz rol alıyor.

Müzikli oyun İstanbul Efendisi, bu hafta İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi"nde izleyicilerini bekliyor. Musahipzade Celâl "in yazdığı, Engin Alkan"ın yönettiği oyunda, kızına uygun bir damat adayı bulmak için, dönemin batıl inançlarına bel bağlayan Savleti Efendi"nin gülünç durumu anlatılıyor. İstanbul Efendisi"nde Sezai Aydın, Sevil Akı, Çağlar Çorumlu, Volkan Ayhan rol alıyor.

Luigi Pirandello"nun yazdığı, Engin Gürmen"in yönettiği Size Öyle Geliyorsa Öyledir, 21-25 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi"nde… Tuhaf koşullar ve tuhaf insanlar arasında yaşanan ilişkilerdeki “gerçek” kavramını sorgulayan Size Öyle Geliyorsa Öyledir"de, Kubilay Penbeklioğlu, Alev Oraloğlu, Nurseli Tırışkan, Vildan Gürelman, Aziz Sarvan, Nilgün Kasapbaşoğlu, Murat Coşkuner rol alıyor.

Divane Ağaç, kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü, tüm dünyaya kaynaklık etmiş olan felsefelerin eşiğinde yaşayan Anadolu"yu anlatıyor. Oyunda Erhan Abir, Tomris İncer, Zümrüt Erkin, Meriç Benlioğlu, Çağlar Yiğitoğulları rol alıyor. Turgay Nar"ın yazdığı, Hüseyin Köroğlu"nun yönettiği Divane Ağaç, 21-25 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi"nde izlenebilir.

Anton Çehov"un yazdığı Üç Kız Kardeş, 21-25 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kâğıthane Sadabad Sahnesi"nde izleyicilerini bekliyor. Değişen yaşamlarının akışına, yaşadıkları toplumun düzenine ayak uyduramayan soylu bir ailenin, dinmek bilmeyen Moskova"ya dönme özleminin konu alan Üç Kız Kardeş"i Nikita Milivojevic yönetti. Oyunda Aslı İçözü, Bennu Yıldırımlar, Yeliz Gerçek, Haldun Ergüvenç rol alıyor.

Sevilen çocuk oyunu Büyüyünce Ne Olacaksın Türkiye"nin ilk çocuk tiyatrosu sahnesi olan, Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi"nde bu hafta da küçük tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Meslek seçimindeki yaklaşımları mizahi anlayışla irdeleyen bir tema üzerine kurulu, birbirinden bağımsız on değişik öyküden oluşan oyunda, anlatılan her öykü ile izleyiciler arasında “büyüyünce ne olacaksın” sorusuna yanıt aranıyor. Oyun ayrıca, meslek seçimindeki ölçütleri ortaya çıkararak çocukların değerlendirmelerine sunuyor. Turgut Denizer"in yazdığı ve yönettiği Büyüyünce Ne Olacaksın, 22-23 Ocak tarihlerinde Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi"nde…

Ayrıca bu haftasonunun diğer çocuk oyunları;

Maria Clara Machado"nun yazdığı, Ece Okay"ın yönettiği Küçük Hayalet, 24-25 Ocak tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi"nde;

Hans Christian Andersen"in aynı adlı masalından, Şevket Avşar tarafından uyarlanarak yönetilen Kibritçi Kız, 24-25 Ocak tarihlerinde Ümraniye Sahnesi"nde;

Reha Bilgen"in yazdığı, Ragıp Yavuz"un yönettiği Sokak Kedileri, 24-25 Ocak tarihlerinde Kâğıthane Sadabad Sahnesi"nde izlenebilir…

İyi seyirler…

“Değişim Üçlemesi” Oyunları

Dönüşüm

21-22-23-24 Ocak 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi- Suare

Her Şeyin Bir Sınırı Var (G.O)

21-24-25 Ocak 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi- Matine

Benim Arkadaşım Yok (Ç.O)

24-25 Ocak 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Divâne Ağaç

21-22-23-24-25 Ocak 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

İstanbul Efendisi

21-22-23-24-25 Ocak 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Titanik Orkestrası

21-22-23-24-25 Ocak 2009 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi

Size Öyle Geliyorsa Öyledir

21-22-23-24-25 Ocak 2009 Ümraniye Sahnesi

Üç Kız Kardeş

21-22-23-24-25 Ocak 2009 Kâğıthane Sadabad Sahnesi

Oyunlar Hakkında…

Titanik Orkestrası

Yazan: Hristo Boytchev

Çeviren: Hüseyin Mevsim

Yöneten: Macit Koper

Artık kullanılmayan eski bir tren garında yaşayan dört evsiz serseri. Eski fahişe ve hamile Lyubka, eski gar şefi Luko, konservatuar mezunu olduğunu iddia eden yalınayak Meto ve milli parkta bakıcısı olduğu ayının ölümüne neden olduğu için durmadan sızlanan Doko…

Geçen bir trenden atılan bir sandığın içinden Harry Houdini olduğunu söyleyen alkolik bir illüzyonist çıkınca, gardaki garibanların yaşamı değişir. Houdini onları illüzyon dersleri ve ruhçu felsefesi ile etkilemeye başlar. Artık bir yandan hayal aleminde yok olup gitmeye, bir yandan da illüzyonsuz yaşanamayan şov dünyasına hazırlanmaktadırlar. Dünya bir Titanik gemisidir Houdini"ye göre. İnsanlar da onunla birlikte batan yolculardır. Yani kurtuluş yoktur. Ancak bütün bunlar doğru mu acaba? Houdini her şeyin bir illüzyon olduğunu söylemekte haklı mı, değil mi?

İstanbul Efendisi

Yazan: Musahipzade Celâl

Yöneten: Engin Alkan

Kendine damat beğenen bir baba, kızının başka birini sevdiğini öğrenirse ne yapar? İstanbul Efendisi Savletî, kızının gönlüne yön vermek için cinlere perilere bel bağlar... Musahipzade Celâl" in bu eseri çalgılı, sazlı sözlü bir hiciv niteliğinde…

Size Öyle Geliyorsa Öyledir

Yazan: Luigi Pirandello

Yöneten: Engin Gürmen

Esrarengiz bir aile… Bir adam, karısı, kayınvalidesi… Kasaba halkı yeni taşınan bu üç kişi arasındaki ilişkileri tuhaf bulur. Adam karısının kendi annesi ile görüşmesini neden engellemektedir? Karısını niçin baskı altında tutmaktadır? Genç kadın kimdir? Çevre merak içinde tartışır ve damadı da kayınvalideyi de zor duruma düşürür. Farklı yorumlar ardındaki gerçek nedir?

Üç Kız Kardeş

Yazan: Anton Çehov

Yöneten: Nikita Milivojevic

Olga, Maşa ve Irina ile erkek kardeşleri 11 yıldır, general babalarının tayini nedeniyle geldikleri Rusya"nın kuzeyindeki bir taşra kasabasında yaşamaktadırlar. Moskova özlemi içindeki kardeşler, evlerinde verdikleri partilerle kentin elit kesimini oluşturan subayların gözdesidirler. Yaşantıları konusunda umutsuzluk duyan kız kardeşler, onları bu kentten kurtaracak her şeye umutla yaklaşmaktadırlar. 28 yaşındaki bekar abla Olga, bir öğretmenle evli olan Maşa ve gençliğinin uçarılığındaki Irina, giderek umutsuzlukla biçimlenen yaşantıları yüzünden çaresizlik içinde acı çekerler. Kentte çıkan yangın sonrası hem evdekilerin hem de başka bir yere giden garnizon subaylarının kaderleri, yaşamdan beklentileri ve hayatları değişir.

Divâne Ağaç

Yazan: Turgay Nar

Yöneten: Hüseyin Köroğlu

Oyun; Geçmişten bu güne Anadolu toprağının yetiştirdiği mutassavıfların ve gittikçe kaybolmaya yüz tutan kültürümüzün, evrensel varoluş düşüncesi ekseninde, tüm dünyaya kaynaklık etmiş felsefelerinin izinde geleneğinin peşine düşen Kün Ana"yı yani Anadolu"yu anlatmaktadır.

Yunus Emre'nin anası Kün Ana Yunus'u henüz doğurmuş, loğusa halindeyken Albastı'ya girmiştir. Hayaller, sanrılar içinde başka zamana geçer, Yunus Emre"nin mezarını arar. Önce Yunus"un asası Divane Ağaç"la, sonra Hacı Bektaş-ı Veli, Dervişler ve Yılan"la karşılaşıp hikâyelerini dinler. Anlatılan Hallac-ı Mansur, Attar"ın kuşları, Ceylan ve Mecnun, Fırat ile Dicle"nin hikâyeleri ile iz sürer… Ve yılan tarafından ısırılınca gerçek zamana döner…

DEĞİŞİM ÜÇLEMESİ

Dönüşüm

Yazan: Franz Kafka

Uyarlayan: Ümit Denizer

Yöneten: Turgut Denizer

Franz Kafka"nın "Die Verwandlug" romanından esinlenerek yazılan oyunda, Gregor Samsa adlı bir pazarlamacının işlerinin bozulması üzerine ailesinin, arkadaşlarının, sevgilisinin, medyanın ve patronunun baskısıyla bir böceğe dönüşümü ve sonunda da babası tarafından öldürülmesini anlatılıyor.

Her Şeyin Bir Sınırı Var

Yazan: Turgut Denizer

Yöneten: Ümit Denizer

Oyunda İki ülkeyi ayıran sınırda görevli iki askerin önce “düşman” iken gittikçe insani bir ilişki kurmaları ve yakınlaşmaları anlatılıyor. Arkadaş olan iki asker kendi düzenlerini kurmuş, samimi ve insancıl bir boyutta ilişkilerini sürdürürlerken yaşanan bir savaş ve politikacıların sınırları kaldırmasıyla sınırlar kalkmış toprağa ait kolsuz, bacaksız iki kişi olarak kalmışlardır.

Benim Arkadaşım Yok

Yazan-Yöneten: Turgut Denizer

Müzik: Uskan Çelebi

Oyun; doğum gününü tek başına kutlamak zorunda kalan küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Pastasını alıp sokağa çıkan çocuk arkadaş aramaya başlar. Çocuk yolda, kalabalık kent yaşamının yalnızlığa ittiği çeşitli kişilerle karşılaşır ve onlarla arkadaşlık kurmaya çalışır ama başaramaz.

Evinden iyice uzaklaşıp şehrin dışındaki tarlaya geldiğinde ise bir korkuluğa rastlar. Korkulukla arkadaş olabilmek için ona her şeyini verip bir korkuluğa bile dönüşür ama onun da kaçıp gitmesiyle yine yalnız kalır. Ardından daha önce hayatını kurtardığı bir kuşun omzuna konup onunla konuşmasıyla, aradığı arkadaşa kavuşur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*