Şehir yapılanması dava aşamasında

Şehir yapılanması dava aşamasında.14935
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:34:00

Diyarbakır Başsavcılığı'nca terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik yürütülen operasyon dava aşamasında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütünün 'gölge devlet' sistemini ortaya koyan iddianame önceki gün mahkeme tarafından kabul edilirken, geçtiğimiz ay 12 ilde gerçekleşen operasyonlar KCK'nın arşivini gözler önüne serdi. Örgütün beyin takımının Diyarbakır'da ofis olarak kullandığı daireden çıkan dokümanlar arasında Kürdistan Topluluklar Birliği'nin (KCK) yazışmaları, finans kaynaklarına ilişkin belgeler ve eylem talimatları bulunuyor. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye gönderilen ve Kürt sorunuyla ilgili yaşanan gelişmelerin anlatıldığı raporlar da arşivin önemli dokümanları arasında. Belgelere göre, KCK yöneticileri Kandil'le bağlantı halinde. Talimatlar Murat Karayılan'dan alınıyor. Kandil'e çeşitli konularda eylem önerilerinde bulunan KCK yöneticileri, daha önceki eylemlerle ilgili de rapor sunuyor. Bunların birinde Diyarbakır üzerinden sık sık geçen savaş uçaklarının halkı rahatsız ettiği, buna karşılık araç kundaklama eylem- lerinin geliştirilmesi ve artırılması teklif ediliyor.

14 Nisan'da başlayan KCK operasyonlarında yaklaşık 400 kişi gözaltına alındı. DTP eşbaşkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun ve Selma Irmak'ın da aralarında bulunduğu 200 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu. KCK'ye yönelik operasyonlar DTP'li siyasetçilerin de elini rahatlattı. Soruşturma çerçevesinde elde edilen bulgu ve belgelerden KCK elemanlarının DTP'ye baskı uyguladığı, tehdit ettiği ve sorguladığı belirlenmişti. DTP'nin, yapılan baskılar sebebiyle daha sert bir çizgide siyaset yürütmek zorunda kaldığı ileri sürülmüştü.

Araç kundaklamaya 102 yıl hapis talebi

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen araç kundaklamayla ilgili bir davada savcılık rekor hapis talebinde bulundu. Aralarında polis otomobillerinin de bulunduğu 11 aracı kundakladığı iddiasıyla yargılanan Sabri Deniz'in 102 yıla kadar hapsi istendi. Savcı Selim Berna Altay, talebine gerekçe olarak 'yasadışı silahlı örgüt üyeliği', 'patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme', 'kişilerin hayatını tehlikeye atacak şekilde yangın çıkarma' suçlarını gösterdi.

İstanbul'da polis otomobillerinin de aralarında olduğu 11 aracı kundakladığı iddiasıyla yargılanan Sabri Deniz'in, 22 ile 102 yıl arasında hapsi istendi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Sabri Deniz ve avukatı İlhami Sayan hazır bulundu. Duruşmada esas hakkında görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, Sabri Deniz'in 'yasadışı silahlı örgüt üyeliği' suçundan 7,5 ile 15, 'patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme' suçundan 6 ile 36, 'patlayıcı madde kullanarak mala zarar vermeye teşebbüs' suçundan 8 ile 48 ve 'kişilerin hayatını tehlikeye atacak şekilde yangın çıkarmak' suçundan da 6 ay ile 3 yıl olmak üzere toplam 22 ile 102 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sabri Deniz'in avukatı İlhami Sayan ise mütalaaya katılmadıklarını ve müvekkilinin suçsuz olduğunu ileri sürerek, tahliye talep etti. Mahkeme heyeti, Sabri Deniz'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Küçükçekmece Atakent 5. Klima Blokları'nda 30 Aralık 2007 tarihinde 3'ü polislere ait toplam 11 aracının kundaklanması olayına ilişkin tutuklanan Sabri Deniz'in, 1995 yılında 'terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e üye olmak' suçundan cezaevine girerek, 9 yıl hapis yattıktan sonra serbest kaldığı belirtiliyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*