Şehirler, marka olmak için yarışıyor

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye'de artık şehirlerin sadece merkezi kaynaklardan daha çok pay alabilmek için değil, aynı zamanda daha çok yatırımcı, turist ve ilgi çekebilmek için yarışır hale geldiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abdullah Özdemir, yaptığı açıklamada, bütün bu sürecin şehirlerin markalaşması olarak ifade edilen olguyu ortaya çıkardığını belirterek, "Neticede, şehirler arasındaki yarış, bir anda markalaşma olgusu üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Her bir şehrimiz, bir marka olma telaşına düşmüştür. Mersin de, bu gelişmelerin dışında kalmamıştır. Mersin'in markalaşması, bir anda Mersin'in gündeminde önemli bir yer işgal etmeye başlamıştır. Bu konuya ilişkin istekler, çeşitli platformlarda dile getirilmeye başlanmıştır" dedi.

Markalaşmadan beklenen faydaları sağlayabilmek için, stratejik bir vizyonun olması gerektiğinin altını çizen Özdemir, bu vizyonun, şehirde yaşayan insanların yetenek ve becerileri ile uyumlu olması gerektiğini kaydetti. Özdemir, şöyle dedi:

"Bu noktada, konuya ilgi duyan herkesi, şu soruyu cevaplamaya davet ediyorum: Mersin'in, kendi insan kaynaklarına uygun olarak geliştirilmiş bir stratejik vizyonu var mıdır? Maalesef, bu soruya evet cevabı vermek mümkün değildir. Bırakın, böyle bir vizyona sahip olmayı, şehrimizin insan kaynakları envanterini bile çıkardığımızdan bahsedilemez. Bu durumda, ilk işimiz insan kaynaklarımızın bir envanterini çıkarmak olmalıdır. Daha sonra bu kaynak donanımına uygun bir stratejik vizyon geliştirilebilir. Ne demek istediğimiz bir örnekle açıklamaya çalışalım. Mesela, vizyonumuzda Mersin'i bir turizm kenti yapmak varsa, insan kaynaklarımızın turizm sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilecek sayıda ve nitelikte olması gerekir. İnsan kaynaklarımızın belirlediğimiz vizyon doğrultusunda gelişebilmesi için, genel ve mesleki eğitim çalışmalarına şimdiden başlamalıyız."

Mersin dışında yaşayanların kafasındaki Mersin imajının hiç de iyi olmadığına dikkat çeken Özdemir, bu imajın düzeltilebilmesi için iki konu üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini belirterek, ilk olarak, kötü bir Mersin imajının ortaya çıkmasına neden olan olgusal faktörlerin ortadan kaldırılması için gerekli çalışmalara başlanması gerektiğini ifade etti.

Özdemir, Mesela, Mersin çarpık bir şehirleşmenin örneği olarak sunuluyorsa, söz konusu çarpık şehirleşme sürecini durdurmaya çalışmalıyız. İnsanların kafasında güzel bir Mersin imajı oluşturabilmek için yoğunlaşmamız gereken ikinci konu, sahip olduğumuz güzellik ve zenginliklerin öne çıkarılmasıdır. Bu konuda her türlü iletişim vasıtası ve tekniğinden yararlanılmalıdır. Bizim kendi kendimizi anlatmamız yerine, başkalarının bizi anlatmalarına fırsat verecek ortamlar oluşturmalıyız. Markalaşma süreci, ortak bir gelecek için, ortak bir vizyona sahip olmayı gerekli kılmaktadır. Her gün Mersin'e yeni bir sıfat yakıştırılması, ortak bir vizyonun oluşturulmadığının bir göstergesidir. Ortak bir vizyonun oluşturulması için, en geniş katılımın sağlanmasına imkan verecek platformların oluşturulması çok yararlı olacaktır. Katılımcı süreçler sonucunda oluşturulacak bir ortak vizyona, herkesin sahip çıkacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious