Şehit ağabeyinden terhise ret

Şehit ağabeyinden terhise ret.16536
  • Giriş : 27.10.2007 / 09:57:00

Şehit astsubay Soner Özübek'in ağabeyi asker Serdar Özübek, erken terhis hakkını kullanmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özübek, birliğindeki 70 arkadaşıyla kardeşinin öcünü alacaklarını ifade etti.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde, terör örgütü PKK'nın hain saldırısı sonucu şehit olan Astsubay Çavuş Soner Özübek'in aynı yerde asker olan ağabeyi Serdar Özübek, kendisine tanınan tezkere hakkını kullanmayacağını açıkladı. Kalan 3 aylık vatan borcunu tamamlamak istediğini dile getiren Serdar Özübek, Yüksekova'daki birliğinde birlikte görev yaptığı 70 arkadaşının bölgedeki operasyonlara katılıp şehitlerin intikamını almak için Genelkurmay Başkanlığı'na dilekçe verdiğini söyledi.

Yüksekova'da vatani görevini yapan ve Dağlıca'da şehit olan kardeşi Soner Özübek'in cenazesi için 10 günlük mazeret iznine gelen ağabey Serdar Özübek, Genelkurmay Başkanlığı tarafından kendisine tanınan tezkere hakkını kullanmak istemediğini belirtti. Eskişehir Merkez Kırım Caddesi'nde ikamet eden ailesiyle birlikte taziyeleri kabul eden Serdar Özübek, "Vatan borcu her şeyden üstün gelir. Kaderimde varsa şehit olmak, ölüme seve seve koşarım. Kardeşim şehit oldu diye vazifemi yarıda bırakamam. Ailem de bu konuda beni destekliyor." dedi.

Kardeşinin şehit olduğu günden bu yana Yüksekova Yeniköprü Jandarma Karakolu'ndaki silah arkadaşlarının evlerini telefonla arayarak, şehitlerin intikamını almak istediklerini anlattıklarını dile getiren ağabey Özübek, "Silah arkadaşlarım dün sabah şehitlerimizin intikamını almak için Hakkari Dağlıca Karakol Komutanlığı aracılığıyla Genelkurmay Başkanlığı'na dilekçe verdi. Ben de onlarla birlikte operasyona çıkacağım." diye konuştu. Oğul Serdar'ın kararına Özübek ailesi de destek veriyor. Baba Tuncer ve anne Cemile Özübek, "Takdir oğlumun. Onun her türlü kararına saygı duyarız. Birliğine teslim olup askerliğini tamamlamak istemesine saygı duyuyoruz. Bir oğlumuzu vatan için şehit verdik. Gerekirse diğer oğlumuzu da şehit vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Kürt kardeşlerimizi kırmayalım

Terör karşıtı eylemlere de değinen baba Tuncer, vatandaşları provokasyonlara gelmemeleri konusunda uyararak sağduyu çağrısında bulundu. Eylemlerin Türk-Kürt çatışması ve hükümet aleyhine çevrilmemesini isteyen baba Özübek, "Kürt deyince akla hemen PKK'lı gelmemeli. Benim çok sayıda Kürt arkadaşım, dostum var. PKK, Kürtlerin adını kullanıyor. Eylemlere katılan PKK karşıtı Kürt kardeşlerimizi kırmayalım. Türk-Kürt çatışması çıkarmak istiyorlar. Bu konuda dikkatli olalım. Atalarımız Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda bu vatan için birlikte mücadele etti, aynı siperlerde şehit düştü. Sağduyulu olalım. Gün birlik günü." dedi. Öte yandan şehit Soner için akrabaları ve komşuları tarafından evinde günde 3 kez Kur'an-ı Kerim okunuyor. Mukabele, şehidin doğum günü olan 29 Ekim'e kadar devam edecek.

Oğluma 'Soner' adını bilerek verdim, kaderden kaçılmaz
Şehidinin yüzüne son kez hastane morgunda annesiyle birlikte baktıklarını anlatan Tuncer Özübek, tarif edilemez hoş bir koku hissettiklerini, yüzünü nur gibi güzellik içerisinde görünce müsterih olduklarını dile getirdi. Bunun üzerine terör örgütünü sevindirmemek için ailecek ağlamama kararı aldıklarını ifade eden baba Özübek, "Oğlumun durumunu görünce rahatladık. Üzüntümüzü üzerimizden attık." dedi. Oğlunun adını bilerek Soner koyduğunu anlatan acılı baba, "Vatan ve ülke yolunda şehit olmasını düşünerek adını koydum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious