Şehit ailelerine hac kontenjanı!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Bu sene 70 bin kontenjan ayrıldığını kaydeden Bardakoğlu, şehit aileleri için bin kontenjan ayırdıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hac fiyatlarının geçen seneye göre arttığını belirten Bardakoğlu, "Bu sene ev fiyatlarında 100 Euro, uçak bileti fiyatlarında ise 50 Euro artış oldu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, hac organizasyonu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İmkanı olan herkesin ömründe bir kez hacca gitmesi ve imkanı varsa eşlerini de beraberinde götürmesi gerektiğini söyleyen Bardakoğlu, "Temel prensiplerimizden bir diğeri ise, haccın müstakil odalarda ve yemekli yapılmasıdır" dedi. Müstakil oda sayısında bu sene artış yaşandığını kaydeden Bardakoğlu, "Artık hiçbir evde, ocak-tüp gaz kullanılmasını, hayati tehlike yaşanmasını istemiyoruz. Ayrıa bu sayede bayanlar da haccı en az erkekler kadar yaşayacaklardır." diye konuştu. Hacı adaylarının yüzde 48’ini bayanların oluşturduğunu belirten Bardakoğlu, bu seneden itibaren bütün hac tiplerinin yemekli olacağını aktardı. Bardakoğlu, bu çerçevede hacı adaylarına sabah ve akşam yemek verileceğini, yemeklerin kalitesinin ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirleneceğini kaydetti.Geçmiş yıllarda daha ucuz olsun diye bazı hacıların kurbanlarını tarla ya da yol kenarlarında kestiklerini hatırlatan Bardakoğlu, "Hacıların daha ucuz olsun diye, kıyıda köşede kurban kesmelerini mahcubiyet ile karşılıyoruz. Bu durum dine de aykırıdır. Daha önce yaşanan olayların tekrarlanmaması için, kurban kesimlerini tek elden yürüteceğiz" ifadesini kullandı.

Türkiye için bu sene 70 bin hac kontenjanı ayrıldığını söyleyen Bardakoğlu, geçtiğimiz yıldan sırada bekleyen 190 bin hacı adayı bulunduğunu hatırlattı. Her hacı adayının kendi sırasına razı olup beklediğini belirten Bardakoğlu, "Sırada bekleyen 190 bin hacı olduğu için 70 bin kontenjanı bu kardeşlerimize tahsis edeceğiz" dedi. Bardakoğlu, şehit yakınlarına da bin adet kontenjan ayırdıklarını belirtti. Bardakoğlu, ek kontenjanın belli olması ile yeni kayıt alıp almayacaklarının da belli olacağını, sırada bekleyen adaylardan ise kayıt parası alınmayacağını açıkladı.

Haccı bir ticari kapı olarak değil, hizmet olarak gördüklerini vurgulayan Bardakoğlu, hacıların taleplerine uygun hac tipi üretmeyi amaçladıklarını aktardı. Bardakoğlu, "Hiçbir hacı, isteği dışında herhangi bir hac tipine yazılması için zorlanmayacak" dedi.

Geçen sene yaşanan göçük sebebiyle eski tip binalara hacı yerleştirilmeyeceğini anlatan Bardakoğlu, bu nedenle ev fiyatlarında 100 Euro artış yaşandığını aktardı. Bardakoğlu, artan benzin fiyatları nedeniyle uçak biletlerinin de 50 Euro arttığını belirterek, "Bunların maliyeti hac fiyatlarına da yansıdı" dedi.

2006-2007 HAC ORGANİZASYONUNDA UYGULANACAK TİPLER VE FİYATLARI

-Normal Yemekli Tip

Ücreti: 2 bin 100 Euro

-Müstakil Odalı Tip

Müstakil Odalı Birinci Tip

Ücreti: 3 bin 500 Euro

Müstakil Odalı İkinci Tip

Ücreti: 3 bin 100 Euro

Müstakil Odalı Üçüncü Tip

Ücreti: 2 bin 850 Euro

-Otel Tip

Otel Tip -1

Ücreti: 4 bin 100 Euro

Otel Tip -2

Ücreti: 3 bin 700 Euro

Otel Tip -3

Ücreti: Hizmet durumuna göre.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious