Şehit ailelerine konut kredisi

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Toplu Konut Fonu'ndan şehit ailelerine kullandırılan faizsiz konut kredisinin tutarı, enflasyon oranında artırılarak 44 bin 118 YTL'ye çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, geçen yıl 40 bin 253 YTL olan şehit ailelerine ve malullere yönelik faizsiz konut kredisi miktarı, bu yıl için yüzde 9,6 artırılarak 44 bin 118 YTL'ye çıkarıldı.

TOKİ, “Şehit Ailelerine, Malülleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği” kapsamında, geçen yıl 439 haksahibine 17 milyon 671 bin YTL faizsiz konut kredisi kullandırdı. Son 15 yılda, 11 bin 980'e yakın şehit ailesi ve malullere kullandırılan kredi tutarı 90 milyon YTL'ye yaklaştı.

Toplu Konut Fonu'ndan, şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine faizsiz konut kredisi verilmesine yönelik 1991'de çıkarılan yönetmelik uyarınca, söz konusu hak sahiplerine kullandırılan kredi tutarının, her yıl tüketici fiyat artış oranına (TÜFE) göre artırılması öngörülüyor. Kullandırılan kredi, hak sahiplerinin maaşlarından 4'te 1 oranında kesinti yapılarak tahsil ediliyor. Kredi borcu bu hesaba göre ne zaman biterse, vade o kadar uzayabiliyor.

Krediden yararlanmak için, ilgililerin Emekli Sandığı'ndan alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası'na başvurması gerekiyor. Bu krediden yararlanılarak edinilecek konutların büyüklüğü ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, sadece tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli sayılıyor. Bu kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious