Şehit ailesi 26 yıldır Dev-Sol davası mağduru

Şehit ailesi 26 yıldır Dev-Sol davası mağduru.14191
  • Giriş : 20.03.2008 / 11:01:00

Mehmet Özen İstanbul Çağlayan'da 1980 yılında DHKP-C militanlarıyla girdiği çatışmada şehit olmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Çağlayan'da 1980 yılında DHKP-C terör örgütü militanlarıyla girdiği çatışmada şehit olan polis memuru Mahmut Özen'in ailesi, 1243 sanıklı Dev Sol Ana Davası'nın karara bağlanamaması nedeniyle 26 yıldır mağdur olduklarını söyledi.

Sanıkların terör örgütüyle bağlantısının kurulamaması nedeniyle bir türlü kararın çıkmamasından dolayı eşinin terör şehidi sayılmadığını belirten Mahmut Özen'in eşi Fatma Özen, birinci derece şehit yakınlarının yararlandığı bazı haklardan yararlanamadığını belirtti. Dava, Özen Ailesi'nin beklediği doğrultuda sonuçlanırsa, şehidin çocuklarından bir tanesi kamu kurumlarından birine kadrolu olarak yerleştirilecek.

Çanakkale Zaferi'nin 93. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle İstanbul Emniyeti'nin düzenlediği etkinlik, şehit aileleri ve polis yetkililerinin katılımıyla emniyet müdürlüğünde gerçekleştirildi. Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve eşi Hülya Cerrah'ın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe, polis müdürlerinin yanı sıra çok sayıda şehit yakını katıldı.

Yemek organizasyonunun en dikkat çeken ismi, eşini 28 yıl önce İstanbul Çağlayan'da polisin DHKP-C teröristleriyle girdiği çatışmada kaybeden Fatma Özen oldu. Eşi Mahmut Özen'in DHKP-C'li teröristlerin olay yerindeki ilk ateşi sırasında şehit olduğunu söyleyen Özer, gözyaşlarını tutamayarak yaşadığı acıları anlattı. Eşini kaybetmenin hüznüne bir de ekonomik zorlukların eklendiğini ve bu ortamda 2 çocuğunu yetiştirdiğini belirten Özen, yıllardan beri devam eden bir dava nedeniyle düştüğü zor durumu anlattı. Eşi Mahmut Özen'in görev sırasında şehit olduğunu söyleyen Özen, mahkemenin olaydaki zanlıların örgüt bağlantılarını yetersiz bulması nedeniyle sonuca gidilemediğini anlattı. Özen, bundan dolayı da eşinin "terör şehidi" sayılmadığını ve birinci derece şehit yakınlarının yararlandığı bazı haklardan yararlanamadığını söyledi. Devletin kendisine aylık 800 YTL maaş bağladığını ve 2 çocuğunu bu maaşla yetiştirdiğini anlatan Özen, en çok da eşinin ölüm nedeni ile ilgili dava sürecinde yara aldıklarını dile getirdi. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tam 28 yıldır devam eden dava nedeniyle şehit yakınlarının yararlandıkları bazı hakları alamadıklarını belirten Özen, dava eşinin "terör örgütü üyesi kişiler tarafından şehit edildiği" kararıyla sonuçlanırsa bazı hakları elde edeceklerini ifade etti. Eşini kaybettiğinde 26 yaşında olan ve iki çocuğu ile köye dönerek evlatlarını akrabalarının yardımıyla büyüttüğünü anlatan anne Özen, artık insanlık adına davanın sonuçlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Şehit Mahmut Özen'in o dönem bir yaşında olan oğlu Taylan Özen ise, davanın devam ettiğini iş başvurusu yaptığı sırada tesadüfen öğrendiklerini anlattı. Şehit yakını olarak kamu kuruluşunda iş başvurusu yaptığını ancak başvurunun geri çevrildiğini belirten Taylan Özen, konuyu araştırdığında olayla ilgili kamu davası açıldığını ve hala devam ettiğini öğrenmiş. Mahkeme yetkilileriyle yaptığı görüşmeleri de anlatan Taylan Özen, davanın 40 yıllık süre içinde zaman aşımından kapanma durumu bulunduğunu öğrendiğini de belirtti.

Özen ailesi şimdi Avcılar'daki evlerinde Haziran ayına ertelenen 28 yıllık davanın duruşmasını heyecanla bekliyor. Edinilen bilgilere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü birimlerinin de takip ettiği davada mahkeme heyetinin saldırıda bulunan teröristlerin örgüt bağlantılarının tam olarak netleşmemesi nedeniyle Özen ailesi lehine karar veremediği öğrenildi. O dönemdeki teknik imkanların yetersizliğinin olayın kesin sonuca bağlanmasını zorlaştırdığını da belirten yetkililer, mahkemenin adı geçen olaya karışan kişilerin DHKP-C terör örgütü ile bağlantılarının net olarak belirlenemediği için karar veremediğini kaydetti. Eğer mahkeme Özen Ailesi'nin beklediği doğrultuda sonuçlanırsa, şehidin çocuklarından bir tanesi kamu kurumlarından birine kadrolu olarak yerleştirilecek.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi, 1981 yılında başlanan ve yaklaşık 10 yıl süren yargılamanın ardından, aralarında örgüt lideri Dursun Karataş'ın da bulunduğu 1243 sanığa örgüt yöneticiliği, adam öldürme, kamu malına zarar verme, polise mukavemet gibi çeşitli suçlardan dolayı idam ve çeşitli hapis cezaları vererek dosyayı Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. ıÜüİlk duruşması 15 Mart 1982 tarihinde yapılan 1243 sanıklı Devrimci Sol davasında 1991'de askeri mahkeme tarafından karar verilmiş, sıkıyönetim kaldırıldığı için Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredilen dosya, temyiz için Yargıtay'a gönderilmişti. Yargıtay, hazırlık soruşturmasına ait çok sayıda belgenin, iddianame ve mütalaa asıllarıyla duruşma tutanaklarının asıllarının kayıp olduğunu tespit ederek yerel mahkemeden bunların bulunmasını istemişti. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi talebi yerine getiremeyince, dava yeniden yargılama kararıyla bozulmuştu. Yargılamayı yeniden başlatan Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada 'Kayıp dosyalar bulundu' diye karar almıştı. Davada, savcı, dördü dava sürecinde yaşamını yitirmiş olan 163 kişi hakkında 146/1'den ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious