Şehit analarını değil terörist analarını ağlatın!

Şehit analarını değil terörist analarını ağlatın!.17809
  • Giriş : 19.01.2008 / 00:24:00

Isparta'daki bir ilköğretimde asılan afişler, Almanya'nın faşizm dönemindeki propagandalarını aratmayacak cinsten.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taraf gazetesi, Isparta'daki Sav İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin yazdığı "ŞEHİT ANALARINI DEĞİL TERÖRİST ANALARINI AĞLATIN" ve "HER TÜRK ASKER DOĞAR" şeklindeki dövizlerin duvara asılmasını gündeme getirdi. Gazete, bu manzaraya karşı yine demokrat duruşunu gösteren bir perspektif sergiledi. Gazete, malum afişleri, Hitler'in meşhur propaganda bakanı Göebbels'in uygulamalarına benzetti.

OKULDA PROPAGANDA ÇALIŞMASI

Isparta'ya 8 km uzaklıktaki Sav kasabasındaki, Sav İlköğretim Okulu'nun öğrencilerinin yazdığı "Yeter artık, şehit anaları değil, terörist analarını ağlatın", "Her Türk asker doğar" gibi pankartlar okulun tiyatro salonunun duvarına asıldı. Pankartlar okuldaki "Satranç Kulübü", "Tiyatro Kulübü", "Tiyatro Kulübü" ve "İzci Kulübü" gibi öğrenci etkinlikleri sırasında öğrencilere hazırlatılmış.

KİN-NEFRET AŞILANIYOR

Dövizleri fark eden ise kentte tiyatro oyunculuğu yapan Ali Şahin ve İsmail Yıldız oldu. "Yalanın Çirkn Yüzü" adlı oyunlarını sahnelemek üzere okula giden iki tiyatrocu duvardaki dövizi fark etti. İki tiyatrocu, bu yazıyla karşılaşınca "tüylerinin ürperdiğini" söylüyorlar. Ali Şahin, "İki hafta kadar önce bir çocuk oyunu sorgulamak için okula gitmiştik. Duvarlarda on-onbeş döviz asılıydı. Bunlardan en fazla dikkat çekici olanı "Yeter artık, şehit analarını değil, terörist analarını ağlatın" diye yazanıydı. Çocukların dünyasına oyunlar, renkli hayaller taşımaya gelmiştik, ama bu dövizler karşısında kanım dondu, ürperdim" diyor.

İsmail Yıldız ise, "Bu dövizleri öğrencilerin dikakt edebileceği yerlere sankiözellikle yerleştirmişlerdi. Onlarca slogan vardı. En çarpıcı olanı bu iki slogandı. Ben de o sloganın fotoğrafını çektim" diyor.

OKULDAN AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ

Haberde, SAv İlköğretim Okulu yetkililerinin, müdürün izinli olduğu gerekçesiyle açıklama yapmadıkları belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious