Şehit babası: "Vatan sağ olsun"

Şehit babası:
  • Giriş : 24.02.2008 / 15:17:00

TSK'nın sürdürdüğü operasyonda Şehit düşen oğullar yürek yaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye şehitlerini uğurluyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Selam Kemer'in cenazesi, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Mahmuthisar köyünde binlerce kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

Şehit Kemer'in (25) cenazesi, öğle saatlerine doğru Ilgın Devlet Hastanesi morgundan alınarak çok sayıda araçtan oluşan konvoy eşliğinde Mahmuthisar köyüne getirildi.

Cenaze törenine katılan binlerce kişi, araçlarını köy dışında park ederek köye kadar yürüdü. Köy yakınlarındaki bir tepede bulunan mezarlığa getirilen şehit Astsubay Kemer için burada cenaze namazı kılındı.

Şehit Kemer'in cenazesi, cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attılar.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Uğur Uzal ve çok sayıda ilçe belediye başkanı katıldı. Cenazenin defnedilmesinin ardından bir manga asker saygı atışı yaptı.

Törende, şehit Kemer'in babası Abdullah Kemer ve dedesi Selam Kemer ile diğer yakınları güçlükle ayakta durdu.

Şehidin kız kardeşi Emine Kemer, kendisine ''Güçlü olmalıyız. Metanetini koru'' diyen kadın askeri görevliye, ''Ben teğmen olacaktım. Onun üstünde bir rütbeye sahip olacaktım. Hep kendisine böyle derdim. Ama onun şu anda elde ettiği şehitlik rütbesinin üstünde rütbe yok'' diyerek ağladı.

TRABZON ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terörist unsurlara yönelik düzenlediği kara harekatında şehit olan er İbrahim Gedik(20), göz yaşları arasında Trabzon'da toprağa verildi.

Şehit er İbrahim Gedik'in cenazesi, Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak İskenderpaşa Cami avlusuna getirildi. Tabutun caminin avlusuna gelmesiyle şehit erin yakınları kriz geçirdi. Özellikle baba Abdurrahman, ağabeyleri Emin ve Habip, ablaları Düriye ve Makbule Gedik ile yakınları ayakta durmakta güçlük çekti. Gedik ailesi zaman zaman baygınlık geçirdi. Baba Abdurrahman Gedik ise sık sık 'Artık şehit babasıyım, Allah' diyerek bağırdı. Abla Düriye ise Türk bayraklı sarılı tabuta sarılarak, kardeşi için ağıtlar yaktı.

Öğlen namazının ardından cenaze törenine geçildi. Cenaze törenine Gedik ailesinin yanı sıra, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Cevdet Erdöl, Mustafa Cumur, Trabzon Valisi Nuri Okutan, 48. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, askerler, polisler ve binlerce vatandaş katıldı. Cami avlusunun dışında toplanan binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez, hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz. PKK'yı mecliste istemiyoruz. İmralı basılsın, Apo asılsın" sloganlar eşliğinde terör örgütü aleyhine tezahüratlarda bulundular.

Cenaze namazının ardından şehit erin naaşı, tekbirler eşliğinde top arabasına kondu. Şehit er top arabasında taşınması sırasında, çevrede bulunan vatandaşların bir kısmı asker selamı verdi, kimileri ise göz yaşlarına hakim olamadı. Vatandaşlar 500 metre yürüdükten sonra tabutun ambulansa konmasına eşlik etti. Bazı vatandaşlar da cep telefonlarıyla, cenaze törenini kayıt altına aldı. Şehit er İbrahim Gedik Sülüklü Mezarlığı'ndaki şehitlikte defnedildi.

ŞEHİT ASTSUBAY BOLAT'IN CENAZESİ DEFNEDİLDİ

Bingöl'ün Yedisu ilçesi kırsalında, terör örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Muhabere Kıdemli Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın (28) cenazesi, Eskişehir'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

TSK Eskişehir Asker Hastanesinden ambulansa konulan Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, törenin yapılacağı Reşadiye Camisi'ne getirildi.

Çorlu'da bir tekstil fabrikasında çalışan şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın 6 aylık eşi İlknur Bolat, tören alanına ambulansla getirildi. Törende, Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın ayakta duramayan annesi Cumaziye Bolat, kardeşleri Yunus ve Esra, askerler ve yakınları tarafından teskin edilmeye çalışıldı.

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, 1. Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, İl Jandarma Alay Komutanı Zafer Cengiz, alt kademe belediye başkanları Burhan Sakallı, Tacettin Sarıoğlu, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Murat Canözer, askeri erkan ile çok sayıda vatandaş da şehidi son yolculuğuna uğurladı.

Törenin yapıldığı cami avlusunu dolduran vatandaşlar, terör örgütü PKK, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve ABD aleyhinde sloganlar attılar. Bazı vatandaşlar, ''Kahrolsun PKK'' ve ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganı attı.

Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Kanlıpınar Şehitliği'ne defnedildi.

ŞEHİT PİYADE ER GÖKHAN ÖZKAN'IN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Piyade Er Gökhan Özkan'ın cenazesi, Çanakkale'de toprağa verildi.

Şehit erin cenazesi, Yenice ilçesi Devlet Hastanesi morgundan alınarak, ambulansla Merkez Camisi'ne getirildi. Bu sırada Özkan'ın annesi Emine, babası Mehmet ve kız kardeşi Fatma (17), yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi.

Cenaze törenine şehit erin ailesi ve yakınları ile Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı İlmettin Köklü, Yenice Kaymakanı Osman Altın, Çan Kaymakamı Ahmet Ümit, Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar ile daire amirleri, askeri yetkililer ve ellerinde Türk bayrakları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale Müftüsü Kamil Baran'ın cenaze namazını kıldırmasının ardından şehit erin özgeçmişi okundu.

Müftü Baran, teröristlere seslenerek, ''aklınızı başınıza alın, devletimizin adaletine, Mehmetçiğin şefkatli kollarına teslim olun. Eğer teslim olursanız kurtulursunuz, yoksa bizlere bir şey yapamazsınız. Ya aklınızı başınıza alın ya da Allah belanızı verecektir. Ordumuz sizin belanız olacaktır'' dedi.

Çanakkale Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Yüzbaşı Ömer Ebabil de seçkin bir memleket evladını kaybetmenin üzüntüsünü, her karış toprağı şehitlerin kanlarıyla sulanmış kutsal vatan toprağına bir şehit daha vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Ebabil, ''Şehit kardeşim, müsterih ol. Senden aldığımız güçle birlikte kutsal vatanın bölünmez bütünlüğüne karşı yapılacak tüm saldırıları kırma ve yok etme azmine sahibiz. Bıraktığın yerden devam etmekteyiz. Sen de şehadetinle büyük Türk Milleti ve Silahlı Kuvvetlerin ölümsüzleri arasına katıldın. Türk Milleti olarak hepimiz şehitlik arzusuyla yanıp tutuşmaktayız'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, askerlerin omuzlarında top arabasına konulan şehit erin cenazesi, Boynanlar köyünde toprağa verildi.

***

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonlarda şehit olan 4 askerin cenazesi, memleketlerine uğurlandı.

Terör örgütüne yönelik Irak'ın kuzeyinde sürdürülen operasyonlarda şehit olan askerlerden Binbaşı Zafer kılıç, Er Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi sabah saatlerinde Van'a getirildi.

Ambulansla Ferit Melen Havaalanı'na getirilen cenazeler için burada uğurlama töreni düzenlendi. Askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından şehit askerlerden Binbaşı Zafer Kılıç, erler Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger'in cenazeleri Ankara uçağına, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi İstanbul uçağına konularak uğurlandı.

'Baba eğer şehit olmayıp dönersem, çalışıp seni hacca göndereceğim'

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyine yönelik sürdürdüğü kara operasyonunda şehit düşen komando er Erkan Aslan için memleketi Diyarbakır'da cenaze töreni düzenlendi. Kürtçe ağıtlar eşliğinde toprağa verilen şehit er Aslan'ın yürüme engelli babası Hakkı Aslan, oğlunun naşını koltuk değnekleriyle ayakta asker duruşuyla karşıladı. Şehit er Aslan için doğum yeri olan Eğil İlçesi Balaban Köyü'nde düzenlenen törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Aklan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İsmet Eroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit oğlunun getirilen cenazesini koltuk değnekleriyle aykata karşılayan yürüme engelli baba Aslan, şunları söyledi: "Oğlumun teskeresine 2 ay kalmıştı. Şehit düşmeden 3 gün önce beni arayarak Kuzey Irak'a operasyona gideceğini söyledi, helallik istedi. Benim şehidimle birlikte 19 çocuğum vardı. Ama Erkan bana çok düşkündü. Erkan 'Baba eğer şehit olmayıp dönersem, çalışıp seni hacca göndereceğim. Sana söz veriyorum' dedi. Yüreğim yanıyor." Anne Nezire Aslan ve şehit erin ablası Seher Aslan'ın Kürtçe ağıtları, cenazeye katılanları ağlattı. Köydeki çocuklar, Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan operasyon fotoğraflarının üzerine "Bizim için can verdin , artık senin için yaşayacağız" yazılı pankartlar taşırken, köylülerde "Vatan size minnettar", "Azizin şehidim, toprağı vatan yaptın" pankartı taşıdılar. Daha sonra kalabalık "kahrolsun PKK kahrolsun Apo" sloganlar atarak mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Cenaze törenine katılan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla PKK lanetlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious