Şehit Bayazit, köylülerin harçlığıyla askere gitmişti

Şehit Bayazit, köylülerin harçlığıyla askere gitmişti.18531
  • Giriş : 28.02.2008 / 03:19:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 00:12:10

Komando Tugayı'nda askerlik yapan Ahmet Bayazit(21)'ın şehit olduğu haberi Ordu'yu acıya boğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Harekatta, eşi Ordulu olan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Hüseyin Doğan (29)'ın şehit haberinin üzerinden 24 saat geçmeden ikinci bir şehit haberi daha geldi.

Hakkari Otluca Dağ ve Komando Tugayı'nda askerlik yapan Ahmet Bayazit(21)'ın şehit olduğu haberi Ordu'yu acıya boğdu. Terhisine 6 ay kalan şehit erin acı haberini ailesine Ordu Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri haber verdi. Şehit erin askerliğe köylülerin kendi aralarında topladıkları harçlıkla gönderildiği öğrenildi.

Terhisine 6 ayı kalan 1987/2 tertip Ahmet Bayazit'in Ordu merkeze bağlı Gökömer köyündeki evine ateş düştü. Gökömer Köyü Kovanlık Mahallesi'ndeki iki katlı bir evde oturan 4 çocuk babası Ahmet Bayazit (75) ve şehidin annesi Elmas Bayazit (55)'a acı haberi jandarma ekipleri verdi. Jandarma ekipleri, acı haberi ilk olarak, yolda karşılaştıkları şehidin erkek kardeşi Mehmet Bayazit(17)'e verdi. Ağabeyinin şehit olduğunu duyunca fenalaşan ve ayakta durmakta zorlanan Mehmet Bayazit, köylülerin yardımıyla evine geri götürüldü.

Bu arada oğlunun şehit olduğundan habersiz olan acılı baba 75 yaşındaki Ahmet Bayazit ve anne Elmas Bayazit, gelen kalabalığı evinin penceresinden görünce aşağıya indi. Jandarma ve beraberindeki 112 Acil Servis ekiplerini görünce oğluna bir şey olduğunu anlayan acılı anne, ağlamamak için kendini zor tuttu. Jandarma ve sağlık ekipleri tarafından eve çıkarılan gözü yaşlı anne ve baba, jandarma ve İl Müftülüğü tarafından görevlendirilen bir imam tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Bir süre evde kalan acılı annenin, jandarma ve sağlık ekiplerine "Oğlum bir daha gelmeyecek mi şimdi ?" diye sorduğu öğrenildi. Şehidin babası Ahmet Bayazit'in lenf kanseri olduğu ve kemoterapi tedavisi gördüğü öğrenildi.

Şehit Jandarma Komando Er Ahmet Bayazit'in ailesinin çiftçilik ve fındık bahçelerinde günlük yevmiyeyle çalışarak geçimini sağladıkları öğrenilirken, Gökömer Köyü Muhtarı Ali Rüzgar, "Şehidimizi köylülerle kendi aramızda para toplayarak askere uğurlamıştık." dedi.

Şehit Komando Er Ahmet Bayazit'in amcası Emekli Öğretmen Fehmi Bayazit (66) da, "O orda, öteki öbür tarafta şehit olacak. Biz de vatanımız üzerinde rahat edeceğiz. Biz bu işleri çok yaşadık, çok gördük, fakat yine de göz yaşarıyor. Bizim kanımız, bizim canımız. Hepsi Mehmetçik. Onlar bizim için oradalar, bizim için şehit oldu. Bizim sadece siz için değil, Türk sınırları içerinde asker olmuş olan, bu sınırları koruyan, bu vatan için çalışan herkese canımız feda olsun. O değil, geride 3 tane daha var. Onlar da gidebilir. Bunlar vatan için yetişmişlerdir, biz bunu biliyoruz. Yeter ki vatan sağolsun, millet sağolsun, ordumuz sağ olsun. Onlar savaşa gittiler, şehit oldular. İnşallah Allah yerlerini, mekanlarını cennet etsin." dedi.

Şehit Komando Er Ahmet Bayazit'in cenazesi, yarın Ordu merkezdeki Orta Camii'de düzenlenecek askeri tören ve akabinde kılınacak öğle namazının ardından, Gökömer köyündeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious