Şehit cenazelerinde teröre öfke

Şehit cenazelerinde teröre öfke.8166
  • Giriş : 26.12.2008 / 15:58:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 09:53:06

Şırnak'ta terör kurşunu ile şehit düşen Piyade Çavuş Erhan Karataş, binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede yürek dağlayan feryatlar ve teröre lanet vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Cuma namazına müteakip Derinkuyu ilçesine bağlı Kuyulutatlar köyünde şehit Erhan Karataş için cenaze töreni düzenlendi.

Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgenaral Ali Aydın, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile daire amirleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, PKK'ya lanet okundu. 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganlarının atıldığı cenaze namazında, şehidin tabutuna sarılarak gözyaşı döken baba Adnan Karataş'ın feryadı ise yürekleri dağladı.

Köydeki Fatih Sultan Camii'nde Nevşehir Müftü Vekili Ali Gülden tarafından kılınan cenaze namazının ardından şehit Karataş'ın naaşı köy mezarlığına defnedildi. Gözyaşlarının aktığı cenazede, sinir krizleri geçiren şehidin yakınları ise vatandaşlar tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

ŞEHİT PİYADE ER TURAN DAMGACI, İSTANBUL'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terörist saldırıda şehit olan Piyade er Turan Damgacı, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Evinin önünden törenle uğurlanan Damgacı'nın cenazesi, daha sonra Maltepe'deki Yusuf Ziya Üçüncü Cami'ne getirildi. Burada şehit er Damgacı için öğleyin Nevşehir Müftüsü Süleyman Aktaş tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Cenaze namazın ardından konuşan Süleyman Aktaş, devletin teşkilatlanmış millet anlamına geldiğini, her teşkilatın da üzerine düşen görevi ifa ettiğini belirterek, bu görevlerin yerine getirilmemesi halinde devletin var olmayacağını söyledi. Allah'ın bu milleti hiçbir zaman devletsiz bırakmadığını ve bırakmayacağını vurgulayan Aktaş, ''Bu milletin insanları kadar vatan sevgisiyle bezenmiş dünya üzerinde ikinci bir millet olmadığının en güzel ifadesi, musalla taşıdır'' dedi.

Aktaş, askerlerin giydiği üniformanın renginin haki olmasının, canlarını seve seve bu toprak için verecekleri anlamını taşıdığını dile getirerek, istiklal için savaşanların ölmeyi göze alacağını kaydetti. Süleyman Aktaş, şehit er Turan Damgacı'nın ardından gözyaşları döküleceğini ifade ederek, ''Bu gözyaşları milletin, devletin çimentosu olacaktır. Damgacı'nın ailesi, arkadaşları ve komutanlarına sabır diliyorum'' diye konuştu.

Aktaş, şehit erin uğurlanması sırasında, cemaate, İslam'a uygun düşmeyen davranışlarda bulunulmaması yönünde de uyarıda bulundu.

Cenaze namazının ardından Damgacı'nın cenazesi, askerler tarafından omuzlara alınarak top arabasına kadar götürüldü. Tören birliğinin, ''ihtiram yürüyüşü''nün ardından şehit erin naaşı, cenaze arabasına nakledildi.

Cenaze aracı, yakınlarının önünden geçerken anne Elmas Damgacı asker selamı, baba Ahmet Damgacı'nın ise alkışlayarak oğullarını uğurladığı gözlendi.

Şehit er Damgacı'nın cenazesi daha sonra Edirnekapı Şehitliğ'inde toprağa verildi.

-TÖRENDEN NOTLAR

Bu arada, törene katılanlar polis tarafından kimlik kontrolü ve üst aramasından geçirildikten sonra cami avlusuna alındı.

Törene Turan Damgacı'nın annesi Elmas, kız kardeşi Derya, omuzlarına Türk bayrağı asılı halde geldiler. Anne Elmas Damgacı, tabutun yanına giderek oğlunun fotoğrafını öptü, ''Sabır Allah'ım sabır'' dedi.

Törene şehit erin ailesi ve yakınlarının yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile askeri ve sivil erkan katıldı.

Cenazeye, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1. Ordu Komutanlığı, 7. Ordu Komutanlığı tarafından da çelenk gönderildi.

Tören boyunca şehit erin annesi Elmas, babası Ahmet ve kız kardeşi Derya Damgacı'nın metanetlerini korudukları gözlendi.

Camideki törende ve cenazenin uğurlanması sırasında bazı kişiler, ''Kahrolsun PKK'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Meclis'te PKK istemiyoruz'' şeklinde sloganlar attı.

Cami çevresinde bulunan okullardaki öğrenciler de, şehit erin naaşının geçişi sırasında alkış tuttular. Cami çevresindeki apartmanların Türk bayrakları ile donatıldığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*