Şehit Dursun Buz toprağa verildi

Şehit Dursun Buz toprağa verildi.7583
  • Giriş : 19.06.2008 / 14:59:00

Bingöl'ün Yayladere ilçesi dağlık kesiminde terör örgütü PKK üyeleriyle çıkan çatışmada yaralanan ve tedavi gördüğü Elazığ Askeri Hastanesinde şehit olan piyade onbaşı Dursun Buz'un cenazesi Giresun'da toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehit Piyade Onbaşı Buz'un (21) cenazesi, Bulancak Devlet Hastanesi morgundan alınarak Bulancak ilçesine bağlı Karaağaç köyündeki evinin önüne getirildi.
Burada şehidin tabutuna sarılan anne Memnune, baba Metin, dede Mehmet, babaanne Huriye, kardeşleri Emine ve Öner Buz ile ablası Hacer Bural, birbirlerini teselli etmeye çalıştı.

Abla Hacer Bural, babası Metin Buz'a, “Ağlama baba, hainleri sevindirme” dedi.

Daha sonra, şehit Buz'un cenazesini, törenin yapılacağı Merkez Camisi'ne köylüler omuzlarında götürmek istedi. Bunun üzerine emekli din görevlisi Nuri Genç, köylülere “Burada köyün, ülkenin şerefli bir insanı yatıyor. O bir askerdi, şehit oldu. Askerin bir nizamı vardır. Ne gerekiyorsa öyle yapılacaktır. Siz de öyle yapacaksınız” dedi.

Daha sonra cenaze, ambulansla Merkez Camisi'ne getirildi.

Burada yapılan törene, şehit Buz'un ailesinin yanı sıra Vali Vekili Serdar Polat, MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Halim Tırkaz, 3. Ordu Komutanlığında görevli Tuğgeneral Uğur Tarçın, İl Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Binbaşı Vaysal Ufuk Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Radi Akyol, Adalet Komisyonu Başkanı Halil Adıgüzel, Giresun Belediye Başkan Vekili Hüseyin İnce, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alaattin Pasha ve vatandaşlar katıldı.

Baba Metin Buz'a taziyelerini ileten Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Tırkaz, “Bizler bu vatan için vurulmaya ve canımızı vermeye hazırız. Bu takdiri ilahidir. Bir tek terörist kalmayana kadar mücadelemiz devam edecek. Biz buna yeminliyiz” dedi.

İl Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Binbaşı Aksoy, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yıllardan beri başta bölücülük olmak üzere terörün her türlüsüne karşı olağanüstü bir azim ve sabırla mücadele verdiğini belirterek, “Hain bölücüler ve destekçileri çok iyi bilmelidir ki Türk vatanının bölünmez bütünlüğü için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ulus olarak tereddüt etmeden canımızı vermeye ve kanımızı dökmeye hazırız. Bu uğurdaki mücadelemiz tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu.

Törenin ardından şehit Buz'un cenazesi, köydeki aile mezarlığında toprağa verildi.

Bingöl'ün Yayladere ilçesi kırsalında 14 Haziranda terör örgütü üyeleriyle çıkan çatışmada 1 terörist öldürülmüş, 2 güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Yaralı askerlerden Dursun Buz, dün sabah, tedavi gördüğü hastanede şehit olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious