Şehit er Hüseyin Arısoy toprağa verildi

Şehit er Hüseyin Arısoy toprağa verildi.17700
  • Giriş : 31.08.2008 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.08.2008 / 23:59:35

Niğde'nin 3 bin nüfuslu beldesindeki şehit cenazesine 6 bin kişi katıldı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İZMİR Konak'taki Yağhaneler Semti'nde PKK'lı teröristlerin bombalı saldırısında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün şehit olan Er 21 yaşındaki Hüseyin Arısoy'un cenazesi, 3 bin nüfuslu memleketi Niğde'nin Ulukışla İlçesi'ne bağlı Darboğaz Beldesi'nde 6 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Geçen hafta perşembe günü, Yeşillik Caddesi Elka Durağı yakınlarında park halindeki, çalıntı ve 34 UA 9521 sahte plakalı otomobile yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla Konak Subay Orduevi'nde görevli Albay Ahmet Kılınç, şoförü Murat Bekirgül, koruması Hüseyin Arısoy, 8 polis memuru ve 7 sivil çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Durumu ağır olan ve dün tedavi gördüğü hastanede şehit olan Er Hüseyin Arısoy'un cenazesi akşam ailesinin isteği üzerine memleketi Darboğaz Beldesi'ne getirildi. Cenaze, seyyar morgda bekletilirken, 2 asker de sabaha kadar başında nöbet tuttu.

Ay yıldızlı bayraklarla süslenen 3 bin nüfuslu beldede sabah toplanan yaklaşık 1000 kişi, dev Türk Bayrağı açıp, şehit Arısoy'un posterleriyle, 'Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz', 'Bayrağa uzanan eller kırılsın', 'Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir', 'Ağlama anacağım, Hüseyinler geliyor', 'Yan gelip yatmadı, vatanını satmadı', 'Hüseyinler ölmez, vatan bölünmez', 'Tayyip oğlunu askere gönder' sloganları atarak sokak sokak dolaştı. Kadınların da bulunduğu kalabalık zaman zaman 10'ıncı Yıl Marşı'nı da söyledi. 'Genelkurmay Başkanımız, daha kaç şehit vereceğiz?', 'Şehit vurulunca değil, unutulunca ölür', 'Mehmetçiğin katili Amerika' ve 'Yiğidim, aslanım evine hoş geldin', yazılı pankart açtı.

Şehit evinde ise gözyaşı sel oldu. Oğlunun bombalı saldırıda yaralandığını duyunca İzmir'e giderek günlerce hastane bahçesinde gelecek iyi haberi umutla beklerken şehit haberiyle yıkılan anne Arife Arısoy sık sık baygınlık geçirdi. “Dert ortağım niye bırakıp gittin beni?” diyerek gözyaşı döken anne, yakınları tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Daha sonra belde meydanında düzenlenen törene Niğde Valisi Sebahattin Öztürk, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Nuri Erkan, Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Belediye Başkan Vekili Mehmet Çetiz, şehidin yakınlarıyla birlikte Niğde ve çevre ilçe ve beldeden gelenlerle birlikte yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Törende, şehidin tabutu başında bekleyen askerler de duygulandı ve gözlerinden yaşlar süzüldü. Bu sırada şehidin yakını olan bir kız, tören mangasındaki askerin omuzuna başını yaslayarak ağladı.

Törende bir koltuğa oturtulan şehit annesi Arife Arısoy ile baba Zeki Arısoy, metanetli görünmeye çalıştı. Bir kadın astsubay, yanından hiç ayrılmadığı şehit annesini sürekli teselli etmeye çalıştı. Kadın astsubay, zaman zaman şehit annesinin baş örtüsünü düzeltip, elindeki peçeteyi yelpaze gibi sallayarak serinletmeye çalıştı.

Şehidin amca Kenan Arısoy, “Ağlamayalım, bir an önce bu yarayı saralım. Hep beraber olalım. Türkiye bölünmez, Türkiye büyük güçlü bir devlet. 20 tane daha oğlumuz var, onları şehit vermeye hazırız” dedi. Bu konuşma çevredekiler tarafından alkışlandı.

Güçlükle ayakta duran şehidin kız kardeşi 19 yaşındaki Kadife Arısoy da hastanede yatarken ağabeyini ziyaret edip, sargılı haldeki elini ve ayağını öptüğü belirterek, “Kara gözlüm, kara kaşlım. Şehit mi oldun ağabeyim? Toprağa nasıl koyacaklar seni ağabeyim? Sargılıydı her tarafın, elini ayağını öptüm ağabeyim” diye ağladı.

Törenin ardından öğle vakti meydanda kılınan cenaze namazının ardından Arısoy'un cenazesi Darboğaz Şehitliği'nde götürülürken, cenaze aracına konulmak istendi. Ancak, yakınları tabutu araca koydurmadı ve şehidin cenazesi yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki mezarlığa omuzlarda taşınarak götürüldü.

Şehit er Hüseyin Arısoy, daha sonra Darboğaz Beldesi'nde mezarlıkta ayrılan şehitlikte toprağa verildi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*