Şehit korucular toprağa verildi

Şehit korucular toprağa verildi.17700
  • Giriş : 02.08.2008 / 16:45:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 10:14:41

Şırnak'ta şehit olan 3'ü kardeş 5 korucu toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ŞIRNAK'ta PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için sürdürülen 'Çelik 1' operasyonu kapsamında Bestler- Dereler Bölgesi ile Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı arasında pusuya düşürülen 3'ü kardeş 5 korucu şehit oldu. Bölgede teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli kapsamlı operasyon başlatıldı.


Bölgede sürdürülen 'Çelik 1' operasyonu kapsamında dün gece Bestler Dereler Bölgesi ile Kato Dağı arasındaki kırsal bölgede operasyona giden bir grup korucuya PKK'lı teröristler pusu kurdu. Teröristlerin, açtıkları ilk ateşte korucular, 47 yaşındaki Hasan Göngür, kardeşleri 36 yaşındaki Reşat Güngör, 35 yaşındaki Selahattin Güngör ile 28 yaşındaki Refik Altın ve 25 yaşındaki Ömer Bilik şehit oldu. Diğer korucuların ateşe karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma ardından teröristler kaçtı.

Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan bölgeye Sikorksky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat timleri indirilirken teröristlerin olası kaçış noktaları noktalar tutuldu. Teröristlerin gizlenebileceği değerlendirilen noktalara Kobra tipi helikopterler yoğun ateş altına alındı. Operasyonların, korucalarla birlikte Bestler Dereler bölgesi ile Kato, Cudi ile Küpeli Dağı'nda genişletilerek sürdürüldüğü bildirildi.

TÖREN YAPILDI

Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda şehit korucular için tören düzenlendi. Şehitlerin Türk Bayrağı'na sarılı tabutları yan yana dizilirken, törene katılan yakınları gözyaşlarını boğulurken, bazı yakınları 'Asker selamı' verdi. Törene, Van'daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay, 23'ücü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, vali yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş katıldı. Korgeneral Atay, törende yaptığı konuşmada, şehit kanıyla kazanılan ve istiklalini yine şehit kanıyla muhafaza eden, aziz Türk vatanı uğruna seve seve şehit olan 5 korucuyu ebediyete uğurlamak üzere toplandıklarını anlattı.

Korgeneral Abdullah Atay, şöyle dedi:
“Üzerinde yaşadığımız toprakların Türk yurdu olarak kalması, uzun süren mücadelenin, gösterilen özverili çabaların ve hayatlarını bu uğurda kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Gururumuz ve kıvanç kaynağımız olan şehitlerimiz, birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgeleridir. Al rengini şehit kanından alan Türk bayrağına sarılı olarak karşımızda duran bu vatan evlatları, bayrak, cumhuriyet ve vatan uğrunda verilen ilk şehidimiz olmadığı gibi, son şehidimiz de olmayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak, kollamak ve muhafaza etmek kararından asla vazgeçmeyecektir. Bu uğurda binlerce şehit ve yaralı veren Türk Silahlı Kuvvetleri bundan sonra da ne pahasına olursa olsun ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumaya kahraman korucularımızla birlikte omuz omuza devam edecektir. Kararlı ve azimli bir şekilde yurt içinde, yurt dışında yapılan operasyonlarda çok güzel neticeler alınmıştır. Son 6 ay içinde sözde 7 üst düzey yönetici dahil yüzlerce terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Örgüt, zor durumdadır. Başarı umutları kırılmıştır. Başarı umudu kırılan örgütün uzun süre ayakta kalması mümkün değildir. Dağda kahraman vatan evlatlarının karşısına çıkamayan alçaklar, her türlü insani ve ahlaki değerden uzak, haince ve korkakça saldırılarını artık Diyarbakır'da, Ankara'da ve İstanbul'da olduğu gibi, aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu masum insanlara yöneltmeye başlamıştır. Ancak, kendileri de bu çırpınışların fayda getirmeyeceğini çok iyi biliyorlar.”

Bölgede terörle mücadelede korucuların her zaman en zor görevlerde canlarını kanlarını ortaya koyarak büyük fedekarlık gösterdiğini anlatan Korgeneral Atay, şehit korucu alilelerine de her zaman destek olacaklarını söyledi.

Törenin ardından şehit 3 kardeş korucu Hasan Göngür, Reşat Güngör, Selahattin Güngör, Kumçatı Beldesi'nde diğer korucular Refik Altın ile Ömer Bilik Kızılsu Köyü'nde yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törenle gözyaşları arasında toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*