Şehit oğullarına 17 bin TL ceza geldi

Şehit oğullarına 17 bin TL ceza geldi.12811
  • Giriş : 27.01.2009 / 15:24:00

Sivas'ta 12 yıl önce 4 silah arkadaşıyla birlikte şehit düşen Bursalı askerin ailesi, yaşanan kazada oğullarının kusuru bulunduğu gerekçesiyle çıkarılan 17 bin TL'lik borç karşısında şok oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda 1997 yılında er olarak vatani görevini yapmakta olan Sezgin Tokuş, operasyon dönüşü kullandığı askeri aracın şarampole yuvarlanması sonucu şehit düştü. Meydana gelen elim kazada Tokuş ile birlikte 2 uzman çavuş ve 2 onbaşı da şehit olmuştu. Kazanın ardından memleketine getirilen Sezgin Tokuş'un cenazesi o tarihte memleketi Bursa'da düzenlenen askeri törenle toprağa verilmişti.

Daha sonra yapılan incelemede Sezgin Tokuş, yorgun, dalgın, dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullandığı gerekçesiyle kazaya sebebiyet vermekten kusurlu bulundu. Maliye, kaza sırasında askeri araçta meydana gelen 9 bin 746 liralık hasarı tahsil etmek için harekete geçti. Hasarın tahsili için şehidin Bursa'daki ailesi hakkında Bursa 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde alacak davası açıldı. Mahkeme, indirimli haliyle Tokuş ailesinin Maliye Hazinesi'ne 3 bin 655 lira ödemesini kararlaştırdı.

Oğlunun acısı ile sarsılan ve kendisine çıkarılan bu faturayı kabullenemeyen acılı baba Mehmet Tokuş, borcu ödemedi. Aradan geçen yıllar sonra Mehmet Tokuş'un Osmangazi'ye bağlı Çağlayan Köyü'ndeki tarlası çevre yolu ve doğalgaz için kamulaştırıldı. Yapılan kamulaştırma sonrasında parasını almak için Karayolları'yla görüşmede bulunan Mehmet Tokuş, oğlunun ardından ikinci bir şokla daha karşılaştı.

Şehit oğlunun ardından devlet babanın kendisine ikinci bir şoku yaşattığının altını çizen acılı baba Mehmet Tokuş, "Oğlumun yaptığı kaza sonrasında bana çıkarılan 3 bin 655 liralık borç faiziyle birlikte 17 bin liraya çıkmış. Kamulaştırma parasının bir kısmını aldım, ancak kalan 36 bin liralık bölümü ise ancak bu borcunmu ödemem durumunda vereceklerini belirttiler. Ben bu borcu nasıl ödeyeyim, zaten oğlumuz şehit oldu bağrımız yandı, bunun ödülü bu mu olacaktı?" şeklinde dert yandı. Çaresiz kalan şehit ailesi Mehmet-Nezahat Tokuş çifti, ellerine aldıkları oğullarının şehadet belgesi ve resmine bakarak gözyaşı döküyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*