Şehit olacağını kardeşine söylemiş

Şehit olacağını kardeşine söylemiş.15003
  • Giriş : 12.04.2009 / 16:05:00
  • Güncelleme : 12.04.2009 / 15:37:20

Eylem amacıyla Türkiye'ye sızan terör örgütü PKK üyelerine yönelik operasyonda çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 terörist öldürüldü..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü, yerel seçimler için bir süredir koruduğu sessizliğini bozdu. Şırnak'ın Bestler Dereler bölgesindeki çatışmada 2 asker şehit oldu, operasyonda 7 terörist öldürüldü.

Şırnak'ta, havaların ısınmasının ardından, Kuzey Irak'taki kamplardan bir grup teröristin eylem amacıyla Türkiye'ye sızdığı istihbaratı üzerine kapsamlı operasyon başlatıldı. PKK'lıların geçiş güzergahı üzerinde bulunan Bestler Dereler'in dağlık ve kayalık kesiminde önceki akşam 20.20 sıralarında bir grup teröristle sıcak temas sağlandı. Çatışmada Piyade Er Tuncay Türken ve Piyade Er Emre Anşin şehit düştü.
Şırnak'taki 23. Jandarma Tümen Komutanlığı'ndan sevk edilen timler bölgeyi çember altına alırken, gece geç saatlere kadar süren çatışmada 7 terörist ölü ele geçirildi. Bölgede başka teröristler bulunabileceği değerlendirilirken, dün sabah Cobra ve Super Cobra helikopterlerinin desteğiyle operasyon yoğunlaştırıldı.

Şehit erler Türken ile Anşin için, dün Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı ve Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu'nun da katıldığı tören sonrası cenazeler, İstanbul'a gönderildi.
Bu arada, Şırnak Uludere'ye bağlı Şenoba'da da korucularla birlikte operasyona giden güvenlik güçleri, bir grup teröristle çatışmaya girdi. Bir asker çıkan çatışmada, bir asker de teröristlerin araziye döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralandı. Yaralı askerler tedavi altına alındı. Bölgede operasyonlar devam ederken, PKK'lıların araziye döşediği bir çok patlayıcı madde de bulunarak imha edildi.
Cudi Dağı'ndaki teröristleri etkisiz hale getirmek için önceki akşam karadan top atışı yapılırken, havadan da Cobra tipi helikopterlerle bombalandı.

5 bin asker katılıyor
Tunceli'de de dün sabah yaklaşık 5 bin askerin katıldığı geniş kapsamlı “Bahar Operasyonu” başladı. Tunceli merkez, Nazımiye, Pülümür, Hozat ve Çemişgezek ilçelerinin kırsal alanlarında yoğunlaşan operasyonda Bali Deresi mevkiinde teröristlerle sıcak temas sağlandığı ve çatışmaların yer yer sürdüğü belirtildi.
Bali Deresi'ne helikopterle indirilen Jandarma Özel Harekât timlerinin karşılaştığı teröristler ormanlık alana kaçarken, askerlerin geçiş güzergâhına döşenmiş 25 kilo uzaktan kumandalı C4 tipi bomba, helikopterle seyyar Jammer cihazı getirilerek, imha edildi.

Tezkeresine 32 gün kalmıştı
Şehit piyade er Tuncay Türken'in Arnavutköy'de oturan ailesi taziye ziyaretlerini kabul etti. Boğazköy İstiklal Mahallesi 567. Sokak'taki, etrafına Türk bayrakları asılan gecekonduda taziyeye gelenleri karşılayan şehidin babası Cemal Türken, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Oğlmunun tezkere almasına 32 gün kaldığını belirten baba, “Geçen perşembe aradı. 'Göreve gidiyorum, hakkını helal et baba' dedi, gitti işte. Bir daha da cevap alamadık. Kara haberi geldi” dedi.

Gül'den başsağlığı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a başsağlığı telgrafı gönderdi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal da Başbuğ'a başsağlığı mesajları göndererek, duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

PKK hazirana hazırlanıyor
Yerel seçimler ve Erbil'de yapılacak Kürt konferansı nedeniyle “eylemsizlik” kararı alan terör örgütü PKK, baharla birlikte hem Güneydoğu'da, hem de Kuzey Irak'ta saldırı konumuna geçti. “Kürt sorununa demokratik çözüm” adı altında isteklerini dayatan ve bu kapsamda hazirana kadar silahlı eyleme girişmeyeceğini açıklayan örgüt, terörist Abdullah Öcalan'ın doğum günü gösterilerinde iki göstericinin ölmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarını gerekçe göstererek yeniden eylemlere yöneldi.
Örgütün operasyonlarda silahla karşılık vermesinin, ABD'nin tasfiye planına cevap niteliğinde olduğu ve “Beni dikkate almadan çözüme ulaşamazsınız” mesajı taşıdığı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*