Şehit Ömer Çınar memleketi Tokat'ta toprağa verildi

Şehit Ömer Çınar memleketi Tokat'ta toprağa verildi.17363
  • Giriş : 17.05.2008 / 15:53:00
  • Güncelleme : 17.05.2008 / 16:28:49

Şehit Jandarma Komando Çavuş Ömer Çınar gözyaşları arasında yapılan törenden sonra toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Komando Çavuş Ömer Çınar'ın naaşı, askeri uçakla memleketi Tokat'a getirildi. Buradan da Turhal'a götürülen şehit gözyaşları arasında yapılan törenden sonra toprağa verildi

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Kavuşak köyü yakınlarında, terör örgütü PKK üyelerince araziye döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Ömer Çınar'ın cenazesi, Tokat'ın Turhal ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando Onbaşı Ömer Çınar'ın cenazesi, Turhal Kazova Devlet Hastanesi morgundan askerler tarafından alınarak ambulansla Boyacılar Mahallesi Yeni Celal Caddesi'ndeki evine götürüldü.

Burada cenazeyi karşılayan Çınar'ın annesi Döne Okur, üvey babası İbrahim Okur, kardeşleri Arzu Yiğit, Murat Çınar, Satılmış Çınar ve Nigar Yörür ile diğer akrabaları ve arkadaşları gözyaşlarına boğuldu. Fenalık geçiren şehidin bazı yakınlarına sağlık görevlileri müdahale etti.

Evin önünde helallik istendikten sonra şehidin cenazesi ambulansla Turhal Kesikbaş Camisi'ne getirildi.

Tokat Müftü Yardımcısı Şaban Apaydın tarafından kıldırılan namazın ardından şehidin cenazesi askerlerin omuzunda Turhal Belediye binası önündeki meydana getirildi.TERÖR LANETLENDİ

Burada ellerinde döviz, pankart ve Türk bayrakları bulunan binlerce vatandaş, teröre lanet yağdırdı. Vatandaşlar, ''Kahrolsun PKK'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz'', ''Atatürk'ün genciyiz, PKK'ya yeteriz'' şeklinde sloganlar attı.

Şehidin özgeçmişinin okunmasının ardından konuşan Turhal Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Tamer Tengiz, Çukurca kırsalında icra edilen bir operasyonda şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Ömer Çınar'ı kaybetmenin derin acısı içerisinde olduklarını belirtti.

Şehide seslenen Yarbay Tengiz, ''Sizlerden almış olduğumuz güç, azim ve iradeyle, her karışını kanlarınızla sulayarak bizlere emanet ettiğiniz kutsal vatan topraklarını, milletimizin birlik ve beraberliğini, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılacak ve sizlerin şan ve şerefini sonsuza kadar yaşatacağız'' dedi.

Yarbay Tengiz, şehidin ailesine de ''Siz ilk şehidinizi 1992 yılında yine aynı bölgede verdikten yaklaşık 16 yıl sonra ikinci şehidinizi verdiniz. En kıymetli varlığınızı kaybetmenizin acısını yürekten paylaşıyoruz'' dedi.

Buradaki töreninin ardından şehit Jandarma Komando Onbaşı Ömer Çınar'ın cenazesi ambulansa konularak, kortej eşliğinde Turhal Asri Mezarlığı'na götürüldü.

Şehidin cenazesinin mezarlığa götürülüşü sırasında vatandaşlar sloganlarla terör örgütünü lanetledi. Şehidin cenazesi burada gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cenaze töreni sırasında ilçede çok sayıda ev ve iş yerinin Türk bayraklarıyla donatıldığı götürüldü.

MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

Cenazeye şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Tokat Valisi Recai Akyel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kaya, Tokat AK Parti milletvekilleri Hüseyin Gülsün, Osman Demir, Zeyid Aslan, Tokat CHP milletvekili Orhan Ziya Diren, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Önsel, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen ile çok sayıda askeri, mülki erkan ve binlerce vatandaş katıldı.

KARDEŞİ DE AYNI YERDE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

Terhisine 6 ay kala şehit düşen Ömer Çınar’ın annesi Döne Okur’un ikinci eşi İbrahim Okur’un oğlu Mücahit Okur’un da 26 Mayıs 1992’de Çukurca’da şehit düştüğü belirtildi. Daha önce Gebze’de yaşayan Döne Okur’un eşinin vefat etmesinden sonra İbrahim Okur ile evlenerek çocukları ile birlikte Turhal’a geldiği kaydedildi. Döne Okur’un oğlu ile şehit olmadan 2 gün önce görüştüğü ve kendisine operasyona gittiğini söylediği de vurgulandı. Arzu Yiğit, Murat Çınar, Satılmış Çınar ve Nigar Yörük adında 4 kardeşi daha bulunan şehit onbaşı Çınar'ın 10 gün önce ailesine askerlik fotoğrafı gönderdiğini söylediği, ancak bu fotoğrafın henüz eve ulaşmadığı belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious