Şehit polis memuru Şahbaz için tören düzenlendi

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Gaziosmanpaşa'da hırsızlar tarafından vurularak şehit edilen polis memuru Metehan Şahbaz için düzenlenen törende, genç polisin yakınları göz yaşlarına boğuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziosmanpaşa'da şehit edilen polis memuru Metehan Şahbaz için Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası önünde cenaze töreni düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı komutanlar ve ilçe belediye başkanları katıldı. Törende şehit polisin babası, kardeşi ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Şahbaz'ın öldürüldüğü olayda ayağından yaralanan polis memuru Coşkun Kaya da tören boyunca ağladı.

Törende konuşan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, şehit Şahbaz'ın yakınlarına başsağlığı dileyerek acılarının büyük olduğunu söyledi. Şehit ailelerinin teşkilat için kutsal emanetler olduğunu belirten Aksu, Danıştay'da dün meydana gelen saldırıyı da kınadı. Aksu, "Danıştay'a yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Saldırı ülkemizdeki huzur ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır. Saldırıda hayatını kaybeden arkadaşımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Törende Şahbaz'ın özgeçmişi okunarak saygı duruşunda da bulunulurken, tabutu tören sonunda bando eşliğinde cenaze aracına taşındı. Tabutun taşınması sırasında ailesi güçlükle ayakta dururken, cenaze aracına yüzlerce motorsikletli polis eskortluk yaptı. Emniyet dışında bekleyen motorsikletli sivil gruplar da polise yapılan saldırıyı kınamak için konvoya katıldı. Bir esnaf ise taşıdığı "Polise yetki verin" pankartıyla emniyet dışında bekledi.

Şehit Şahbaz'ın cenazesi, uçakla memleketi Adana'ya gönderilmek üzere Atatürk Havalimanı'na götürüldü.

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Danıştay'a yapılan saldırıyla Cumhuriyet Gazetesi'ne geçtiğimiz günlerde yapılan saldırının bağlantılı olduğu yönündeki iddiaları değerlendirdi. Konuyla ilgili geniş bir çalışma yapıldığını belirten Cerrah, "İki saldırı arasında bağlantı olup olmadığı araştırılıyor. Birkaç gün içinde çalışmalar bir sonuç verir ve gerekli açıklama yapılır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious