Şehit ve Gazi Bakanlığı kurulsun

Şehit ve Gazi Bakanlığı kurulsun.7004
  • Giriş : 26.10.2008 / 23:06:00

Büyük Birlik Partisi MKYK Üyesi Zeki Çatlı, şehit ve gazilerle ilgili hükümetin hala bir birim oluşturmadığını belirterek, "Çok sayıda gazi ve şehit bulunan ülkemizde Şehit ve Gazi Bakanlığı kurulmalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Birlik Partisi Şehit Aileleri ve Gazilerden Sorumlu Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Zeki Çatlı, şehit ve gazilerle ilgili hükümetin hala bir birim oluşturmadığını belirterek, “Çok sayıda gazi ve şehit bulunan ülkemizde Şehit ve Gazi Bakanlığı kurulmalı” dedi.

Çatlı, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazilerin hayat şartlarını düzeltmenin, sosyal, ekonomik ve sağlık sorunlarını çözmenin, sahipsizlik duygularını gidermenin, onurlu bir yaşam sürmelerini sağlamanın, devlet ve milletin öncelikli görevi olduğu vurguladı.

Şehit aileleri ve gazilerin maaşlarının azlığına da dikkat çeken Çatlı, maaşların artırılarak yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtti. Bir şehit erin ailesine verilen maaşın yalnızca 260 YTL olduğuna dikkat çeken Çatlı, “Yetkililer elini vicdanına koysun. Şehitlere ve gazilere vefa ve minnet borcumuzu bu şekilde mi ödüyoruz” dedi.

Şehitlik tanımının da tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Çatlı, “Çatışmaya giderken kaza sonucu vefat eden asker ya da polisimizin şehit sayılmadığını düşünürsek şehitlik tanımının daha net ve kapsamlı olması gerektiğini görürüz” dedi.

Çatlı, şöyle devam etti: “Şehit ve gazilerimizle ilgili hükümet hala bir birim oluşturmamıştır. Her bir şehit ailesi ve gazilerimiz kendi bağlı oldukları kurumlarda ve birtakım kuruluşlara boyun eğerek hak arama ve sıkıntılarını giderme çabasındadırlar. Şehit, gazi, harp ve vazife malulleriyle ilgili mevzuatın çok dağınık olması, bürokratik hatalar, maaşların yetersizliği, yeterli hukuksal desteğin olmayışı, sağlık hizmetlerindeki yetersizlikler gibi nedenlerle bu kahraman ve aziz insanlarımız ve aileleri toplumda hak ettikleri yaşam standartlarına ulaşamamakta, büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ortaya çıkan tablo, yapılanların yeterli düzeyde olmadığıdır. Bu keşmekeşliğe son vermek için şehit ve gazilerimizi temsil eden bir bakanlık ya da müsteşarlık en azından genel müdürlük kurulmalıdır. Dünyada 9 ülkede Bakanlık, 15-16 ülkede ise Müsteşarlık ya da Genel Müdürlük seviyesinde temsil edilen ve ülkemiz için canını vermiş, kanını dökmüş bu şerefli insanlara veya geride kalan ailelerine vatanseverlikten önce borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebilmemiz açısından kurulacak bir kurumun çatısı altında hizmet sunmalıyız.”

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*