Şehit yakınları, Pamuk'a ve ödüle tepkili

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Şehit Aileleri Yardımlaşma Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Güner, Pamuk'a Nobel Ödülü verilmesine anlam veremediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dernek merkezinde basın toplantısı düzenleyen Mehmet Güner, Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat Ödülü verilmesini eleştirdi. "Türkiye için samimi davranmayan bir insana ödül verilmesini anlayamadık" diyen Güner, "Konuşması ve tutumlarından dolayı Pamuk ödülü hak etmemiştir. Ülkemizi bölmeye çalışan dış güçler onlardan yana tutum sergilediği için Pamuk'a ödül verdi. Bu ödülü Türkiye'nin aldığını düşünmüyoruz. Biz ülkemiz adına can verirken ödül almıyoruz, ülkemiz hakkında yalan yanlış konuşan kişi ödül alıyor. Orhan Pamuk ödül alacaksa önce Meclis'ten ya da hükümetten almalı" şeklinde konuştu.

Terörle Mücadele Yasası'nda yapılan değişikliğe de değinen Mehmet Güner, cezaların net olmamasından yakındı. Güner, "Bu cezalar netleşmeli. Bu cezalar bazı suçlarla eşit tutuluyor. Sen devletin askerini polisini vuracaksın, diğer suçlularla aynı kategoride yargılanacaksın. Bunun cezası idam olmalı." dedi. Terör örgütü PKK'nın Türkiye'de bir bankada hesap açarak terör örgütüne yardım topladığını söyleyen Güner, "PKK, Adana'da Yapı Kredi Şubesi'nde hesap açmış, buraya dışarıdan para yatırılıyor. PKK da bunlarla silah alıyor. Bu havalelere neden engel olunamıyor? İsrail'in, 2 askeri için yaptığı ortada. Ama bizim sorumlularımız o yardımları yapan dur diyemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Emniyet güçlerinin görevleri sırasında terör ve kaza sonucu yaşamlarını yitirmesinin ayrı kategorilerde tutulduğunu ifade eden Güner, "Asker polis can veriyor. Polisler sokakta görev yaparken can veriyor. Polis devletin aracını kullanarak göreve gidiyor. Kaza anında devlet hasar gören aracın parasını şehidin ailesinden istiyor. Soruyorum; şehit harekata giderken o aracı kullanmayacak mı? Geride kalan aileler sıkıntıda bırakılıyor. Ailelerden ne isteniyor?" dedi.

Öte yandan Güner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan şehit yakınları için konut yardımı talep ettiklerini, Erdoğan'ın da konut yardımı ile ilgili çalışma başlattığını ifade ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious