Şehit yakınları için toplanan yardım dağıtılıyor

Şehit yakınları için toplanan yardım dağıtılıyor.18373
  • Giriş : 10.01.2008 / 18:52:00

Habertürk televizyonunca gazi ve şehit yakınlarına yardım kampanyası kapsamında toplanan bağışlar, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen törenle, TSK Mehmetçik Vakfı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na takdim edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orgeneral Büyükanıt, Genelkurmay Şeref Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası'nın çok anlamlı olduğunu belirterek, toplanan paranın miktarının hiç önemli olmadığını söyledi.

İzmir'den bir ilkokul öğrencisinin, "bayramda el öptüm bahşiş verdiler. 25 YTL oldu, onu gönderiyorum" dediğini ifade eden Büyükanıt, "bu çok anlamlı. Bu kampanya başta şehitlerimiz, malullerimiz için düzenlendi" dedi.

Hayatında hiçbir televizyona canlı yayında telefonla bağlanmadığını belirten Orgeneral Büyükanıt, ama şehitler için düzenlenen böyle bir kampanya söz konusu olduğunda 2 gün üst üste telefonla bağlandığını, bunu şehitler için bir görev bildiğini söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, televizyonun düzenlediği kampanyaya Milli Takımlar Teknik Direktörü'nün, milli futbolcular ile diğer futbolcular ve basın organlarının destek vermesinin toplumsal dayanışmanın bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bayraklarını kanla yapan öğrenciler

Bu kampanyanın yalnız şehit askerleri değil, polisi, korucusu, terör nedeniyle şehit edilen kamu görevlilerinin hepsini kapsadığını ifadeeden Orgeneral Büyükanıt, "meşhur bir şiirdir. Onu size tekrar edeceğim, sonra size bir şey göstereceğim. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. O şehitler toprak parçasını vatan yaptılar, bayraklarını kanla yaptılar" diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, Kırşehir Anadolu Öğretmen Lisesinden 13 öğrencinin kanlarıyla yaptıkları Türk Bayrağını göstererek, şöyle konuştu: "bayraklarını kanla yapıyorlar, 18 yaş ve altı gençler... Biz böyle bir milletiz, biz büyük bir milletiz" dedi.

Yapılan bağışlar arttı

TSK Mehmetçik Vakfı'na yapılan bağışların her geçen gün arttığını, buna paralel olarak şehit ailelerine ulaştırılan rutin yardımların da yüzde 100 oranında arttığını anlatan Orgeneral Büyükanıt, vakfın, tamamen er ve erbaşlara yardıma yönelik faaliyet yürüttüğünü belirtti.

Orgeneral Büyükanıt, subay, astsubay, polis gibi profesyonellere ise eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yardımda bulunduğunu anlattı.

Orgeneral Büyükanıt, Mehmetçik Vakfı'nın şehit ailelerini en yakından takip eden kurum olduğunu, geçen Kurban Bayramı'nda vakfın rekor kırarak 180 bin kurban kestiğini, gelirlerde yaşanan artışla beraber şehit aileleri ve gazilere yapılan yardımların da yüzde 100 oranında arttığını belirtti.

86 milyon YTL toplandı

Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç de "Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası"nın Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in öncülüğünde başlatıldığını, 70 milyonun tek yürek olarak şehidini, gazisini bağrına bastığını belirtti.

845 bin 454 kişi ve kurumun katıldığı kampanyada 86 milyon 557 bin 511 YTL bağış toplandığını ifade eden Meriç, daha sonra bağışların aktarılacağı TSK Mehmetçik Vakfı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzaladıklarını anlattı.

SMS yoluyla 4 milyon 89 bin 617 YTL bağış toplandığını belirten Meriç, 5 milyon YTL bağışlayan bir bağışçının verdiği rakamın ise isteği üzerine GATA'ya bağlı TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ne cihaz alımı için tahsis edildiğini vurguladı.

Fatih Terim: "Oyuncuları toplayıp böyle bir karar aldık"

Fatih Terim de geçen yıl ekim ayında gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin haberi Milli Takım kampında aldıklarını belirterek, hemen oyuncularını toplayarak böyle bir kampanya başlatma kararı aldıklarını anlattı.

Toplanan rakamın büyüklüğü veya küçüklüğünün hiçbir önemi bulunmadığını, şehit ve gazilerin en ufak bir zararını bile karşılayacak bir rakamın bulunamayacağını ifade eden Terim, ancak böylebir kampanyaya katılanların da bir karşılığının olması gerektiğini söyledi.

Terim, o gün kampta bulunan 22 futbolcunun bölüşeceği ortak bir rakam belirlediklerini, ancak hiç milli takıma çağrılmamış futbolcuların bile buna katılmak istemesinin bu konuda verilen en güzel mesaj olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Orgeneral Büyükanıt 34 milyon 355 bin 53 YTL 70YKr'lik çeki TSK Mehmetçik Vakfı Başkanı emekli Tümgeneral Melih Tunca'ya, 43 milyon 102 bin 315 YTL 30 YKr'lik çeki ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Tahsin Güney'e takdim etti.

34 milyon YTL şehit ailelerine ödeniyor

TSK Mehmetçik Vakfı ise, toplanan bağıştan kendilerine verilen 34 milyon YTL tutarındaki bağışın, 3 bin 739 şehit yakını ve gaziye, yarından itibaren 9 bin 188 YTL 30 YKr olarak eşit şekilde ödenmeye başlanacağını bildirdi.

TSK Mehmetçik Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, A Milli Futbol Takımı ve Habertürk televizyonunun düzenlediği kampanya kapsamında toplanan bağışın 34 milyon 355 bin 53 YTL 30 YKr'sinin bugün şehit çavuş, onbaşı ve erlerin dul ve yetimleri ile malul gazi çavuş, onbaşı ve erlere (vefat edenlerin dul ve yetimlerine) dağıtılmak üzere kendilerine verildiği belirtildi.

Açıklamada, ödeme yapılacak hak sahiplerinin belirlenmesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıtları ve ödeme usullerinin esas alındığı vurgulandı.

Her şehit ailesine 9 bin YTL ödeme

Buna göre, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamına giren, kimlik ve banka bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu'nca (Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü) bildirilen 3 bin 739 şehit ve gazi çavuş, onbaşı ve erin herbiri için 9 bin 188 YTL 30 YKr olmak üzere eşit tutarda ödeme yapılacak.

Ödemeler, hayatta olan hak sahiplerinin kendilerine, şehit ve hayatta olmayan malul gazi çavuş, onbaşı ve erlerin ise aylık almakta olan dul ve yetimlerine verilecek.

Aylık alan dul ve yetimlerin birden fazla olması halinde ödenecek tutar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu kapsamdaki uygulamalarında olduğu gibi eşit olarak paylaştırılacak.

Hak sahipleri, herhangi bir Ziraat Bankası şubesine nüfus cüzdanları ile müracaat ederek ve TC kimlik numaralarını bildirerek, yarından itibaren yardımları alabilecek.

Anılan yardım ödemelerinin hak sahipleri tarafından altı ay içerisinde alınmaması halinde bu ödemeler Vakfa irat kaydedilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious