Şehiti 'vatan sağolsun' diye uğurluyoruz ama ya ailesi?

Şehiti 'vatan sağolsun' diye uğurluyoruz ama ya ailesi?.18034
  • Giriş : 18.11.2007 / 23:03:00
  • Güncelleme : 18.11.2007 / 23:07:09

Türkiye şehitlerini, törenler ve göz yaşlarıyla uğurluyor. Ama şehit aileleri acı gerçeklerle başbaşa kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cenaze törenleri bitip herkes evine döndüğünde ise şehit ailesi acısıyla ve kaybedilen evlat ya da eşin bıraktığı boşlukla başbaşa kalıyor. Hakkari'de gece nöbeti tuttuğu sırada yıldırım düşmesi sonucu şehit olan Şırnaklı Rıdvan Akgüç'ün ailesi şimdilerde zor günler geçiriyor. 4 ay sonra bir oğlu daha askere gidecek olan anne Akgüç, zihinsel engelli kızıyla yapayalnız kalacak.

Rıdvan, "Canım anam" yazmıştı son yolladığı fotoğraflarından birinin üzerine. Vatan görevine başlamadan önce evin direğiydi o. Zihinsel engelli kız kardeşini ve küçük kardeşini annesine emanet edip gitmişti. O annesinin, annesi de onun canıydı.

Rıdvan'ın şehit olduğu haberi ulaştığında canları yandı Akgüç ailesinin. Cenaze kaldırılana kadar acılarını Türkiye paylaştı. Ama sonra, acılarıyla ve Rıdvan'ın boşluğuyla başbaşa kaldılar. Sadece bir evlat gitmemiş evlerinin direği de çökmüştü. Cizre'li Rıdvan Akgüç, hainlere geçit vermemek için silah arkadaşıyla birlikte nöbet tutarken yıldırım düşmesi sonucu şehit olmuştu Hakkari Çukurca'da...

Samanyolu Haber olarak günler sonra, Şehit Mehmetçiğin ailesinin kapısını çaldık. Hallerini görmek, acılarına ortak olmak için.

Cizreli şehidin geride 61 yaşında annesi, 4 ay sonra askere gidecek bir erkek kardeşi ve 18 yaşında, hiçbir ihtiyacını karşılayamayan ve ömür boyu da bakıma muhtaç zihinsel engelli bir kız kardeş kalmıştı.

Rıdvan askere gittiğinde evin geçim görevini kardeşi devralmıştı, İstanbul'da çalışıp hem annesine hem de kardeşine para gönderiyordu.

Şimdi Serdar da askere gidiyor. Bir ay önceki hesaplarına göre, Serdar gittiğinde Rıdvan geri gelecek, evin direği olacaktı. Ama ona dönüş nasip olmadı.

Serdar askere gittiğinde arkada yerini dolduracak kimse yok. 61 yaşındaki anne ve bakıma muhtaç zihinsel engelli kız kardeş acı ve yoklukla başbaşa kalacak. Akgüç ailesinin hiçbir sosyal güvencesi de bulunmuyor.

Oturdukları tek odalı ev bile onlara ait değil. Ama hayatı binbir çilelerle yoğrulmuş olmasına rağmen anne Cevahir Akgüç'ün dilinde hep şükür var.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious