Şehitler, Sarıkamış'ta panelle anıldı

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Birinci Dünya Harbinde Ermeni Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği, 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden şehitleri anmak için bir panel düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarıkamış Belediyesi Düğün Salonu'ndaki programa Kars Valisi M.Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Sarıkamış Emniyet Amiri Yüksel Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Bulut, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılışında konuşan Birinci Dünya Harbinde Ermeni Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği Kars Şube Başkanı Erkan Birdal, "Birinci Dünya Savaşı'nın üzerinden 90 yıl geçmesine rağmen o zamanki planlanmış olaylar sonrası kışkırtıcı güçler Türk devletine, Türk ulusuna insanlık ölçülerine sığmayacak atıflarda bulunmuşlardı. Bu da Ermeni meselesinin sürekli gündemde olmasına sebep oluyor." dedi.

Panelde konuşmacı olarak katılan Timsal Karabekir ise, Sarıkamış'ta ve Çanakkale'de şehit olan yaşları 15- 20 arası delikanlıların bu vatanı hangi şartlarda kurtardıklarını slayt gösterileriyle dinleyicilere anlattı. Doğu Cephesi Komutanı babası Kazım Karabekir'den bahsederken gözyaşlarına hakim olamayan Timsal Karabekir, "Ben Sarıkamış'ta hep kan ağlarım, Çanakkale nasılsa Sarıkamış'ta bizim için öyledir. Sarıkamış'taki 90 bin askerimizin donarak şehit olması bizim içimizi parçalamaktadır. Onlar ölmedi, peygamberlerden sonra en yüksek mertebeye ulaştılar. Zira Kur'an- ı Kerim'de Bakara Sûresi 154. ayette 'ıÜüAllah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyiniz. Hayır, diridirler. Fakat siz farkında olmazsınız.' deniliyor. Onlar vatanları için canlarını feda ederek Allah katındaki en ulvi makama yerleşmişlerdi." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious