Şehitler istismar aracı değildir!

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan Erdoğan, şehitleri istismar edenler olduğuna işaret ederek, "Şehitler istismar aracı değildir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası'nın olağan meclis toplantısına katılarak 1 saati aşan bir konuşma yaptı. Ekonomik konulara ağırlık veren Erdoğan, güncel olaylara da değindi. Son günlerde artan terör olaylarına karşı önemli bir mücadele verildiğini anlatan Erdoğan, verilen kayıpların üzüntüye yol açtığını kaydetti. Erdoğan, "Mağdur, mazlum insanlarımızın ölmesi öldürülmesi hele hele ordumuza yönelik askerimize yönelik yapılan saldırılar neticesindeki şehitlerimiz şüphesiz ki yüreklerimizi dağlıyor." şeklinde konuştu.

Şehitlerin istismar edildiğini ve bu durumun üzücü olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bunu ayrıca söylemek zorundayım. Çünkü şehitler istismar aracı değildir. Olamaz. O makamın yeri farklıdır. Değerini verecek de bizim inancımıza göre Allah'tır. Kimse onun bedelini ödeyemez. Bu olaya böyle bakıyor, böyle yaklaşıyoruz. Küçük hesaplarla politika yaparak bir şeyler elde etme yöntemi artık geçerli değil." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda yaşanan spekülasyonlara net yanıtlar verdi. "Avrupa Birliği limanları ve havaalanlarını açtıracak" diyenler olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, bu konuyu saptırma gayreti içinde olanlara seslendi. Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin üzerinden izolasyonlar kalkmadıkça bizden limanların havalimanlarının açılması beklenmesin. Her yerde söylememize rağmen ne yazık ki hala medya, 'Kıbrıs elden gidiyor, Kıbrısı verecekler' diyor. Kim veriyor? Kim? Böyle bir derdimiz yok. Biz yeri geldi masaya yumruk vurduk ve kalktık. Tekrar ediyorum. İzolasyonlar kalkmadıkça kimse bizden bir adım beklemesin. Efendim müzakereler durur. Kusura bakmasınlar onların bileceği iş. Biz ekmeğimizi onların verdiği ile değil tırnaklarımızla kazıyarak elde ediyoruz. 24 ülke kalkıp da 650 bin nüfuslu bir ülkeye 73 milyonluk bir ülkeyi feda edecekse kendi bileceği bir iş." şeklinde konuştu.

Ermeni soykırımı iddiaları da İTO'daki toplantıda dile getirildi. Ermeni sorunu konusunda bir mücadele verildiğini söyleyen Erdoğan, bu mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini kaydetti. Erdoğan şöyle konuştu: "Biz bu iddilara karşı 'hodri meydan' dedik. Bugüne kadar kimse diyemedi ama biz dedik. 'Buyrun açıyoruz' dedik arşivleri 'varsa siz de açın' dedik. Varsa dünyadaki üçüncü ülkeler onlar da açsınlar arşivlerini. Hani? Doğru dürüst cevap gelemedi. Efendim filanca ülkenin meclisi karar almış. Ne karar alırsa alsın. Sen kendine inanıyor musun? İnanıyorsan mesele bitmiştir. Bizim ecdadımızı suçlu gösterecek iddialar ortaya koyuyorlar. Bunların hepsi hikaye. Benim ecdadım İslamla terbiye olmuştur. Kendi idaresi altında olan insanları hiçbir zaman katletmemiştir, katletmez de böyle bir şey yok. Tehcir ile katliamı birbirine karıştıranlar bir defa bu kavramları bir öğrensinler. Tehcir edilenler başka bir bölgeye gönderilmiştir. Gönderirken de cebine parasını koymuştur. Gidecekleri eyaletlerin valilerine de bölgelerinden güvenli şekilde geçmelerini temin etmeleri istenmiştir. Bütün bunlar olmuştur ama asla katliam olmamıştır. Ufak tefek olaylar olmamış mıdır tabii ki olmuştur. İsyan ediyorsun. İsyanın karşılığında tabii ki bazı olaylar olur. Şu anda Türkiye'nin aleyhinde kararlar alan bazı ülkeler gitsinler de Ruanda'nın hesabını versinler. Gitsinler Cezayir'in hesabını versinler. Bu iddialarla hiç kimsenin Türkiye'yi mahkum edecek gücü yok. Dünyada bu tür aleyhte kampanyalar bize bir şey kaybettirmez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious