Şehitler üzerinden rant tartışması!

Şehitler üzerinden rant tartışması!.9548
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:16:00

'Çanakkale Geçilmez' destanının yazıldığı ve 253 bin şehidin yattığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, 2004 yılında başlayan yatırımların ardından, bölge rant kapısına dönüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle, açılışı 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve 5 milyon liraya mal olan Kilye Koyu'ndaki Ana Tanıtım Merkezi'nin, şehitliklerin paralı giriş kapısı olacağı söylentileri o günlerde yetkililerce yalanlandı. Ancak aradan geçen 4 yıldan sonra iddialar ciddilik kazandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün, 'Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda ziyaretçi taşıma ve alan hizmet bedeli ücret tahsilatı gelir getirici hizmet alımı' adı altında, 7 Temmuz'da Ankara'da bir ihale yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

İhaleyi kazanacak şirketin, milli parkta rehberli gezi araçları çalıştıracağı, parkı gezmeye gelenlerin ücret ödeyerek bu araçlarla gezecekleri belirtildi.

İhale şartnamesine göre, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Alanı'nda ziyaretçi taşıma işinde 44 kişilik 20 otobüs, 26 kişilik 40 midibüs, 14 kişilik 25 minibüs, 9 kişilik engeli taşıyabilir 2 araç ve 9 kişilik 2 VİP özel aracı olmak üzere toplam 89 araç hizmet verecek.

Araçları kullanmak için 89 şoför ile 5 bilet kesme ve temizlik işçisi alımı da gerçekleştirilecek. Yeni uygulamayla birlikte yurdun dört bir yanından otobüslerle şehitlikleri ve savaş alanlarını ziyarete gelenler kendi otobüslerinden inip, belli bir ücret karşılığı özel şirket tarafından işletilecek araçlara bindirilip, yanlarına bir de ücret karşılığı rehber verilerek gezilerini gerçekleştirmek zorunda bırakılacak. Şehitlik gezisinde kişi başı ücretin ne kadar olacağının ise ihale sonrasında yapılacak maliyet hesaplamasının ardından belli olacağı bildirildi.

MHP İL BAŞKANI'DAN SUÇLAMA

MHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Balkan, ziyaretçi taşıma işiyle birlikte Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın bir rant kapısı haline getirilmek istendiğini öne sürdü. Kendisi de hem profesyonel rehber, hem alan kılavuzu olan Balkan, AKP iktidarının, şehitlikleri, tarikatların güçlendirildiği bir alan konumunu getirmek istediğini iddia ederek şunları söyledi:

“Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin atıldığı ve ecdadımızın canı pahasına mücadele vererek bizlere bıraktığı kutsal topraklardır. Son dönemlerde maalesef bu toprakların, yeni nesillere milli şuurun verileceği bir milli park olma özelliğinden git gide uzaklaştığını görmekteyiz. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün yapacağı ihale ile 253 bin şehidimizin yattığı tarihi milli park bir rant kapısı haline dönüştürülmek istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin önsözünün yazıldığı kutsal toprakların, bir şirkete verilerek rant kapısı haline dönüştürülmesini şiddetle kınıyoruz.

Mevcut AKP iktidarında, Gelibolu Yarımadası, milli şuurun verileceği bir milli park olmaktan çıkarılıp, tarikatların hurafelerle beslenip güçlendirildiği bir alan konumuna getirilmek istenmektedir. Özellikle biz Çanakkalelilere bu yönde tarihi bir görev düşmektedir. Ecdadımızın emanetine biz torunları olarak sahip çıkmazsak, gelecek nesiller bizden hesap soracaktır.”

GAZİLER DERNEĞİ'NDEN DE TEPKİ

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Necdet Erdinç de, böyle bir uygulamayı doğru bulmadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ziyaretçi taşıma işi, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda şehitler üzerinden rant sağlama girişiminin son noktasıdır. Yarımadadaki şehitlikler Türk milletin ortak noktasıdır. Şehitliklerin bakımı için gereken paraysa, bunu millet zaten canı gönülden verir. Gerekirse kendisi de bakımını yapar. Ama bunu bir dayama olarak koymak yanlış. Hiçbir şey yapılamazsa, biz gaziler olarak şehitlerimize bakarız.

Böyle bir uygulamayı kesinlikle doğru bulmuyoruz. Ata ziyareti paralı olur mu? Bu insanlar orada niçin şehit oldular. Türk milletinin bu topraklarda özgürce dolaşabilmeleri için canlarını vermediler mi? Şehit kanıyla sulanmış topraklar rant kapısı olamaz. Bu para rant sahiplerinin boğazından geçmez.”

'İSTEYEN KENDİ ARACIYLA GEZEBİLECEK'

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürü Mahmut Ustamazman, şehitlikteki taşıma işinin ileri sürüldüğü gibi zorunlu olmayacağını savunarak, soruları şöyle yanıtladı:

“Hizmet alımı karşılığında ziyaretçi taşıma işini milli park olarak biz kontrol edeceğiz. İhaleyi kazanan şirket bizim emrimiz doğrultusunda hareket edecek. Uygulamaya göre gelen ziyaretçilerden isteyenler bölgeyi yine kendi aracıyla gezebilecek, dileyen ise şirketin araçlarını tercih edebilecek. Bu konu ziyaretçilerin tercihine bırakılacak. Gezi araçlarımız iddia edildiği gibi Ana Tanıtım Merkezinde değil, Eceabat ilçe merkezinde konuşlandırılacak.

Araçların giriş çıkışını denetlemek amacıyla turnikeler kurulacak. Ancak bu konular ihale sonrasında netleşecek. İhaleyi kazanan şirket 6 ay içinde şartları yerine getirecek ve hizmet vermeye başlayacağız. Hizmet kalitesi yüksek olacak. Araçlarımızda aynı zamanda alan kılavuzu bulunacak. Daha iyi hizmet almak isteyenler bizi tercih eder, iyi bir hizmet istemiyorsa kendileri bilir tabi.”

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*