Şehitlerimiz gönlümüzde yaşayacak

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ''Şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer, Şehitler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, bağımsız yaşama hakkını onuruyla elde eden Türk ulusunun, tarihin her döneminde yurt topraklarına sahip çıktığını, bu uğurda canını vermekten çekinmediğini belirtti.

Türk ulusunun, yurt sevgisi, bağımsız ve özgür yaşama tutkusuyla dünya üzerinde saygın bir yer edindiğini, kahramanlıklarıyla tarihe damga vurduğunu ifade eden Sezer, ''Güzel yurdumuz, yurt içinde ve dışında, karşı karşıya bulundukları güçlüklere aldırmadan, yurt sevgisiyle görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm şehitlerimizin bizlere mirasıdır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, şunları kaydetti:

''Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, yurdumuzda huzur ve güvenliğin sağlanması, ulusal çıkarlarımızın savunulması, devletimizin temsil edilmesi ve insanlarımızın aydınlatılması için canlarını feda ederek, ulusumuzun gönlündeki erişilmez yerlerini almışlardır.

Türk ulusu, şehitlerinin özverilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır.

Ulusal bütünlüğümüze zarar verecek söylem ve eylemler asla amacına ulaşamayacaktır. Tekil devlet yapımıza saldıranlar, ortak tarihsel ve kültürel değerlerimizi vurgulamak yerine yapay ayrılıklar yaratmaya çalışanlar tarihin tozlu ve kara sayfalarında kaybolacaklardır. Türk ulusu, şehitlerine verdiği şeref sözünün her zaman arkasında durarak tüm güçlüklerin üstesinden gelecektir.

Atalarımızın emaneti olan yurt topraklarını sonsuza değin koruyacak, çağdaşlaşma çabalarını sürdürecek, laik ve demokratik Cumhuriyet'i yeni eserlerle daha da yücelterek, geleceğe taşıyacağız. Bu, gururumuz ve kıvanç kaynağımız şehitlerimize borcumuzu ödeyebilmenin tek yoludur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Yüce Atatürk başta olmak üzere, yaşamını ülkesine adayan tüm kahramanlarımıza, geçmişi büyük zaferlerle dolu şanlı ordumuza, yurdunu canından üstün bilen şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz minnet duyuyoruz.

En değerli varlıklarımız şehitlerimizi saygı, rahmet ve gönül borcuyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious