Şehitlerimiz için resmi tören

Şehitlerimiz için resmi tören.12150
  • Giriş : 23.02.2008 / 21:21:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:26:16

Operasyonda şehit olan 5 askerden 4'ünün cenazesi Ankara'ya gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü unsurlarına yönelik Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyonlarda şehit olan 5 askerden, piyade uzman çavuş Yasin Keyvanoğlu, er İbrahim Gedik, kıdemli çavuş Selam Kemer ile er Erkan Aslan'ın cenazesi, sabah saatlerinde Van'a getirildi.

Ambulansla Ferit Melen Havaalanına getirilen cenazeler için burada uğurlama töreni düzenlendi.

Törene, askeri yetkililer ile Türk Hava Yolları'na ait uçakla Ankara'dan Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Van milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan ile İkram Dinçer, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Emniyet Müdürü Salih Kesmez, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Şehit askerlerin cenazeleri, Türk Hava Yolları'na ait uçakla Ankara'ya gönderildi.

ÖNCE VATAN DEDİ, EVLİLİĞİ HİÇ DÜŞÜNMEDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı kara harekatında şehit olan askerlerden Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun (30) Çorum'un Sungurlu ilçesindeki evinde acı yaşanıyor.

Kara harekatında terör örgütüyle girilen çatışmada dün şehit olan 5 askerden, özel birlikte görevli Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun şehit olduğu haberi, Bahçelievler Mahallesi'ndeki baba ocağına akşam saatlerinde geldi. Haberi, akşam saatlerinde Belediye Başkanı Ahmet Karacif ve askeri yetkililer aileye ulaştırdı.

Baygınlık geçiren Baba Seyfi ve anne Sultan'la şehidin kardeşleri Ramazan ve Metin Keyvanoğlu, Sungurlu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Aile fertleri, hastanedeki müdahalenin ardından taburcu edildi.

Baba Seyfi Keyvanoğlu, oğlunun bekar olduğunu belirterek, ''Oğlum (önce vatan) dedi, evliliği hiç düşünmedi. Öncelikle görevini layıkıyla yapmak için arkasında sevenleri bırakmamak için evliliği düşünmedi. Vatan sağ olsun'' dedi.

Şehit Keyvanoğlu'nun, 5 kardeşin ortancası olduğu ve 8 yıllık Uzman Çavuş olduğu öğrenildi.

OPERASYONA ÇIKMADAN ÖNCE AİLESİNDEN HELALLİK İSTEMİŞ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terörist unsurlara yönelik düzenlediği kara harekatında şehit olan er İbrahim Gedik(20), operasyon öncesi ailesinden helallik istemiş. Gedik, 3 ay önce geldiği dağıtım izninde de çevresine şehit olacağını söylemiş.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yönelik kara harekatı sürerken dün gece bölgeden gelen 5 şehit haberi Türkiye'ye yasa boğdu. Harekatta şehit olanlardan biri de Erzurum doğumlu olan ve Trabzon'da ikamet eden İbrahim Gedik'ti. 3 gün sonra 6 ayını tamamlayacak olan Gedik, eğitim birliğini İzmir Narlıdere'de yaptı. Dağıtım törenin ardından ailesinin yanına gelen şehit er, daha sonra askerliğin kalan bölümü tamamlamak üzere Siirt'e gitti. Gönüllü komando olarak 4 gün önce birliğinden operasyon için ayrılan Gedik, dün gece terör örgütüyle girilen çatışmada şehit oldu.

İbrahim Gedik'in şehit olduğu haberi dün gece geç saatlerde baba evine ulaştı. Askerin Kuzey Irak harekatını televizyonlardan takip eden Gedik ailesi, asker ve emniyet ekipleri tarafından dün gece kapının çalınmasıyla İbrahim'in şehit olduğunu anladılar ve acı haberi yetkililerden öğrendi.

2 yıl önce eşini kaybeden baba Abdurrahman Gedik, oğlunun şehit olacağının içine doğduğunu söyledi. Oğluyla en son 4 gün önce görüştüklerini belirten baba Gedik, "Oğlum operasyonu çıkmadan önce bizleri aradı ve görüştük. Kendisi her ihtimale karşılık bizlerden helallik diledi. Dün gün boyu haberleri izledik. İçimde hep bir endişe vardı. Arkadaşlara şehit olabileceğini söyledim. Gece de haber verdiler." diye konuştu.

Oğlunun operasyona gitmesinin ardından diğer çocuklarına İbrahim'i sık sık aramalarını tembih ettiğini dile getiren acılı baba, "Kendisiyle en son pazar günü görüşmüştük. O günden beri telefonla ulaşamadık. Dün gece ortanca oğluma, 'İbrahim'den haber var mı?' diye sordum. O da 'ulaşamadığını' söyleyince bir kez daha aramasını istedim. Uzun süre telefonu çaldırdık. Sonra bir asker arkadaşı telefonu açtı. 'Sen kimsin' diye sorduğumuzda, 'Ben İbrahim'in arkadaşıyım' dedi. Oğlumla görüşmek istediğimizi söyleyince de, "İbrahim şuan operasyonda. 1-2 gün içerisinde döner" cevabını verdi. Bu haber üzerine içimiz biraz rahatladı ve yattık. Ancak gece yarısında da acı haberi aldık." ifadelerini kullandı.

Baba Abdurrahman Gedik, oğlunun Irak'a gideceğinden kendisinin haberi olmadığını dile getirerek, "Fakat ağabeylerinin haberi vardı, üzülmeyeyim diye bana söylememişler. Benim dün akşam haberim oldu." dedi.

İbrahim Gedik'in askere gitmeden önce çalıştığı iş yerinin sahibi Hüseyin Yalçınkaya da taziye için şehit evine geldi. Burada İbrahim Gedik'in dağıtım izni için Trabzon'a geldiğinde söyledikleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Yalçınkaya, "İbrahim izne geldiğinde bana uğradı. Biraz sohbet ettik. Görüşmemiz sonunda iş yerinden ayrılırken 'Ben şehit olacağım' diyerek helallik istedi." şeklinde konuştu.

İbrahim Gedik'in şehit haberinden sonra bir çok vatandaş taziyelerde bulunmak için Gedik'in baba evine akın etti.

Gedik'in cenazesi yarın öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

ŞEHİT ER ASLAN'IN BABASI: ÇOK ÜZGÜNÜZ

Irak'ın kuzeyinde başlatılan kara harekatında şehit olan askerlerden Diyarbakırlı komando er Erkan Aslan ailesi yasta.

Irak'ın kuzeyinde terör örgütü unsurlarına karşı sürdürülen sınır ötesi harekatta teröristlerle çıkan çatışmada dün şehit olan 5 askerden biri olan er Erkan Aslan'ın Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığında vatani görevini yaptığı bildirildi.

Balaban köyünde yaşayan Baba Hakkı Aslan, dün gece Eğil Kaymakamı Memduh Tura ile askeri yetkililerin evlerine geldiğini belirterek, ''Oğlum Erkan'ın Irak'taki operasyonda şehit olduğunu ve cenazesinin bugün geleceğini söylediler. Çok üzgünüz'' dedi.

Terhisine 2 ay kaldığı bildirilen Erkan Aslan'ın cenazesinin yarın düzenlenecek törenle Balaban köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

ŞEHİT ASTSUBAY, BİR AY SONRA NİŞANLANACAKTI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'a yaptığı sınır ötesi kara operasyonunda şehit olan Sağlık Astsubay Selam Kemer'in izne gelmeyi planladığı mart ayında ailesi tarafından nişanlanacağı öğrenildi.

Acı olayı öğrenen Selam Kemer'in annesi Rabia Kemer, "Oğlumla 4 gün önce telefonla görüştüm. Martta 10 günlüğüne izine gelecekti, o zaman nişanlayacaktık. Şehit haberi verilmeden önce bağrıma bir acı sağlandı. Sonra şehit olduğunu öğrendim" dedi.

Terör örgütü PKK'nın yuvalandığı Irak'ın kuzeyine yapılan kara harekatında 5 asker şehit düştü. Şehitlerden Sağlık Astsubay Selam Kemer'in Konya'nın Ilgın ilçesinde yaşayan ailesi acı haberle sarsıldı. Baba Abdullah ve anne Rabia Selam, üzücü haberi askeri yetkilerden öğrendi. Göz yaşlarına boğulan Selam ailesi, oğullarına ağıt yaktı. Şehit annesi Rabia Kemer, oğluyla en son 4 gün önce telefonla görüştüğünü güçlükle anlattı. Telefonda oğlunun, "Anneciğim mart ayında 5-10 günlüğüne izne geleceğim" dediğini belirten acılı anne, oğlunu izne geldiğinde nişanlamayı planladıklarını dile getirdi. Oğlunun geçtiğimiz haftalarda tayinini istediğini, 6 ay sonra tayinin çıkmasını beklerken acı haberle yıkıldıklarını söyleyen anne Rabia Kemer, "Evdeydim kalbime derin bir Ağrı saplandı. 5 dakika sonra oğlumun şehit haberi geldi" diye konuştu.

Şehit Astsubay Selam Kemer'in geçtiğimiz yaz doğu görevini tamamlamak için Bolu'dan Siirt'e tayin olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious