Şehitlerimize son veda...

Şehitlerimize son veda....15003
  • Giriş : 30.04.2009 / 17:47:00

Yüreğimize ateş düşüren 10 yiğidimizi Türkiye’nin dört bir yanında uğurluyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lice ilçesinin Abalı köyü yakınlarında terör örgütü PKK'nın yola döşediği patlıyıcının infilak etmesi sonucu şehit olan 2'si uzmançavuş 7'si er 9 asker için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tören yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Vali Hüseyin Avni Mutlu, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve askeri yetkililer katıldı.

Törenin ardından Uzmançavuş Salih Akyürek'in cenazesi Yozgat, Uzmançavuş İlhami Hardal'ın cenazesi Kilis, erler Onur Görmez'in cenazesi Aydın'ın Çine ilçesi, Emrah Polat'ın cenazesi Kars'ın Sarıkamış ilçesi, Erdal Oral'ın cenazesi Kars'ın Kağızman ilçesi, Zeynel Direkçi'nin cenazesi Gaziantep, Murat Çavdar'ın cenazesi Trabzon'un Maçka ilçesi, Mehmet Ali Karaduman'ın cenazesi Manisa'nın Kula ilçesi, Miktat Beder'in cenazesi Trabzon'un Arsin içesine gönderilmek üzere ambulanslarla Diyarbakır Havaalanına götürüldü.

Diyarbakır Asker Hastanesi önünde bekleyen asker yakınları gözyaşlarına boğuldu. Vatandaşlar, teröre lanet yağdırdı.

ŞEHİT ER İÇİN KAĞIZMAN'DA TÖREN DÜZENLENDİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde mayınlı saldırı sonucu şehit olan Piyade Er Erdal Oral (21) için Kars'ın Kağızman ilçesinde tören düzenlendi.

İlçenin İstiklal Alanı'nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kağızman Kaymakamı Çetin Çelik, AK Parti Kars Milletvekili Zeki Karabayır, M. Esat Güven, Tabur Komutanı Piyade Yarbay Rasim Serdar Karabinalı, DTP'li Belediye Başkanı Mehmet Alkan, Emniyet Müdürü Adem Haktanıyan, Cumhuriyet Savcısı Seyit Şahin, Kars Müftüsü Hasan Başiş, İlçe Müftüsü Cemal Işık, şehit erin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müftü Hasan Başiş'in kıldırdığı cenaze namazından sonra 'Kahrolsun PKK, Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' sloganları arasında Şehit Er Oral, defnedilmek üzere Çengili köyüne doğru uğurlandı.

ZEYNEL DİREKÇİ'NİN CENAZESİ, GAZİANTEP'TE TOPRAĞA VERİLDİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Abalı köyü yakınlarında PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan 9 askerden piyade er Zeynel Direkçi'nin cenazesi, Gaziantep'te toprağa verildi. Şehit Zeynel Direkçi'nin cenazesi Diyarbakır'daki törenin ardından helikopterle Gaziantep'e getirildi.

Zeynel Direkçi için Gaziantep Ulu Cami'de düzenlenen törene, şehidin annesi Sultan Direkçi ve kardeşleri ile yakınlarının yanı sıra Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Özlem Müftüoğlu, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, askeri ve idari erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin annesi Sultan Direkçi, yakınlarıyla birlikte oğlunun tabutuna sarılarak göz yaşı döktü. Kendisini sakinleştirmeye çalışan askerlere ''Ben onu nasıl büyüttün biliyor musunuz?'' diyen Sultan Direkçi, oğlunun fotoğrafını öptü, tabutunun üzerine kapandı. ''Ben seni böyle mi görecektim, ben seni bugünler için mi büyüttüm'' diyerek göz yaşı döken Sultan Direkçi'yi subaylar ve yakınları teselli etmeye çalıştı.

Şehidin, öz geçmişinin okunmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşmalar yapıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Bir süre eller üzerinde taşınan şehit cenazesi, hada sonra top arabasına alındı. Marş eşliğinde yaklaşık 200 metre top arabasında taşınan şehit Zeynel Direkçi'nin naaşı, Yeşilkent Mezarlığındaki Şehitlik'te toprağa verildi.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ İLHAMİ HARDAL, KİLİS'TE TOPRAĞA VERİLDİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Abalı köyü yakınlarında, PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş İlhami Hardal'ın cenazesi, Kilis'te düzenlenen törenle toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Hardal'ın cenazesi, helikopterle önce Kilis Alay Komutanlığına getirildi. Buradan alınan cenaze, ailesinin İsmetpaşa Mahallesi'ndeki evine götürüldü. Burada bir süre bekletilen şehit İlhami Hardal'ın cenazesi, daha sonra cankurtaranla Tekke Camisi'ne getirildi. Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrasında şehit askerin cenazesi, Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören alanına kadar omuzlarda taşındı.

Törende bir konuşma yapan Kilis Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Kadan, ''Türk milletinin şehit ve gazileri, bağımsızlık ve vatanları uğruna hayatlarını kaybettiler. Şehit olarak en büyük mertebeye ulaştılar. Aziz şehidimiz Hardal'ı son yolculuğuna uğurlarken, tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Türk milleti her zaman şehit ve gazileri ile gurur duyacak, ruhun şad olsun aziz şehidim'' dedi.

Törene, şehit Uzman Çavuş İlhami Hardal'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kilis Valisi Turhan Ayvaz, Adana Jandarma Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Kilis milletvekilleri Hasan Kara, Hüseyin Devecioğlu, Belediye Başkanı Abdi Bulut, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören sonrasında cenaze arabasına konulan şehit cenazesi, kortej eşliğinde Cumhuriyet Caddesi'nden Kilis Askeri Mezarlığı'na götürülerek, burada yeni yapılan şehitlikte toprağa verildi. Hardal, şehitliğe ilk defnedilen asker oldu.

Bu arada, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile birlikte Kilis'e gelerek, şehit Uzman Çavuş Hardal'ın ailesine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Şehidin defnedildiği şehitliğe de giden Bakan Şimşek, burada şehidin abisi Mustafa Hardal'a baş sağlığı diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*