Şehitlerimizi son yolculuğa uğurladık

Şehitlerimizi son yolculuğa uğurladık.15634
  • Giriş : 29.05.2009 / 17:19:00
  • Güncelleme : 29.05.2009 / 17:38:19

Hakkari Çukurca'da mayının patlaması sonucu şehit olan Er Deniz Demirci, için cenaze töreni düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özevin'in cenazesinde ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen çok sayıda vatandaş, teröre lanet yağdırdı.

Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığında istihkam er olarak vatani görevini yaparken, 27 Mayıs 2009 günü saat 23.30'te Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerce yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Er Kemal Özevin (21) için Abdulhakim Sancak Camisi'nde tören düzenlendi.

Cuma namazından sonra düzenlenen törene Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Siirt Valisi Necati Şentürk, askeri yetkililer katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşundan sonra Siirt Müftüsü Mahmut Gürlen tarafından dualar okundu.

Şehidin Babası Halil Özevin oğlunun tabutunun başında fenalık geçirdi. Yakınlarının yardımı ile ayakta zorla durabilen babaya Bakan Eker ve Vali Şentürk destek oldu. Tabutun başında nöbet tutan asker de gözyaşını tutamadı.

Şehidin öz geçmişinin okunmasından sonra 3. Komando Tugay Komutanlığında görevli Yüzbaşı Bayram Bozkurt bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Bozkurt, ''Kemal Özevin'in öncelikle 3 isteği vardı. Bunlardan birincisi komando olarak askerlik vazifesini yapmak, ikincisi Şırnak veya Hakkari'de askerlik yapmak ve sonuncusu da şehit olmaktı. Bu isteklerini daha önce kendisini ziyarete giden ailesi ile paylaşmıştı'' dedi.

Şehidin babası Halil Özevin'in bir süre önce oğlunu ziyarete gittiğini kaydeden Yüzbaşı Bozkurt, şöyle devam etti: ''Ziyareti sırasında babası ona 'Biraz dikkatli ol. Son dönemde yola mayınlar döşeniyor. Dikkat et' diyor. O da babasına cevaben, 'Babacığım, ben keyif yapmak için gelmedim. Ben buraya şehit olmak için geldim. Eğer şehit olursam cenazem Siirt'e gelir. Yok gazi ve sağ kalırsam kendim gelirim, ama gözleriniz beni aramasın' diyor. Adeta kalbine gelen ilham yoluyla şehit olacağını biliyor, kendi yakınlarına akrabalarına bir veda mesajı veriyor. Hakikaten dediği gibi şehit oldu.''

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın baş sağlığı mesajının okunmasından sonra şehit Özevin'in cenazesi Şeyh Muhammed Kazım Mezarlığı'na götürülmek üzere ambulansa konuldu.

Törene katılan çok sayıda kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla camiden şehidin aile mezarının bulunduğu Şeyh Muhammed Kazım Mezarlığı'na kadar yürüdü. Camiden mezarlığa doğru yürüyen kalabalığa Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Siirt Valisi Necati Şentürk, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Özhan Ayaş, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul ve askeri erkan diğer kamu kurum müdür ve amirleri de katıldı.

Yürüyüş sırasında vatandaşlar, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Bayrak bizim canımız'', ''Askere uzanan hain eller kırılsın'' şeklinde slogan attı. Mezarlıkta toplanan kalabalık sık sık tekbir getirirken, İl Müftüsü Gürlen'in duaları eşliğinde şehidin cenazesi toprağa verildi.

Defin sırasında Bakan Eker ve Vali Şentürk şehit babası ile birlikte mezara toprak attı. Cenazenin toprağa verilmesinden sonra 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özhan Ayaş tarafından şehit babası Halil Özevin'e Türk bayrağı verildi.

Bakan Eker daha sonra Çal Mahallesi'ndeki şehidin evinde kurulan taziye çadırını ziyaret ederek şehit yakınlarının acısını paylaştı.

ER ADİL YILDIZ KASTAMONU'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu terhis olmasına 58 gün kala şehit olan İstihkam Er Adil Yıldız'ın cenazesi, memleketi Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesine bağlı Baldıran köyünde toprağa verildi.

Şehit İstihkam Er Adil Yıldız için Doğanyurt ilçe merkezinde askeri tören düzenlendi. Buradaki törene şehit erin yakınları, Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Kenan Alataş, Kastamonu milletvekilleri Hasan Altan ve Mehmet Serdaroğlu, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Cenazede şehit erin babası İsmail Yıldız metanetini korurken, annesi Kezban Yıldız ve kız kardeşi Arzu Yıldız, ağıtlar yaktı. Tören sırasında fenalaşan anne Kezban Yıldız'a sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Vali Mustafa Kara, askeri yetkililer ve milletvekilleri, şehit erin ailesine başsağlığı diledi.

Saygı duruşu ile başlayan törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesajı İnebolu Kaymakamı İlhan Karakoyun okudu. Cenaze namazı İl Müftüsü Fuat Altuntaş tarafından kıldırıldı.

Duanın ardından şehit erin cenazesi, askerlerin omuzlarında cenaze arabasına taşındı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla cenaze aracının peşinden yürüyen vatandaşlar, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Can verilir, vatan verilmez'' şeklinde sloganlar attı.

Şehit Er Adil Yıldız'ın cenazesi, Kastamonu Belediyesine ait cenaze aracıyla taşındığı Baldıran köyü mezarlığında toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*