Şehitlerimizi unutmadık

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Dün yurdun dört bir yanında gözyaşı ve gurur vardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta Gelibolu olmak üzere yurdun dört bir yanında ve KKTC'de gözyaşı ve gurur vardı. Vatan için canlarını veren kahramanlar için şehitlikler dolup taştı

Çanakkale Zaferi'nin 92. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yurdun çeşitli yerlerinde törenler ve etkinlikler düzenlendi. Çanakkale destanını yazan 101 bin 279 kahraman için Gelibolu'da düzenlenen törene devletin üst düzey temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Çanakkale'nin geçilemeyeceğini, Türk milletinin esir edilemeyeceğini ve Türk vatanının parçalanamayacağını tüm dünyaya haykıran atalarımız için düzenlenen törende, şiirler ve konuşmalarla büyük zafer bir kez daha anıldı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aslanları yad edildi.

Deniz, kara, hava, polis ve THY şehitleri için de yurdun dört bir yanında ve KKTC'de törenler vardı. Vatan için canını veren on binler, dualarla anılırken gözyaşları sicim gibi aktı. Yüreklerine kor düşmüş analar, yetim kalmış çocuklar, dul kadınlar bayraklarla donatılan şehitliklerde titreyen dudaklarıyla dualar okudu. Mezarlar çiçeklerle donatıldı, uğruna şehit düşüp bağrında yattıkları vatan toprağı sevgi yüklü ellerle okşandı. Cebeci Askeri Şehitliği'ndeki törende, bir şehidin yazdığı şiirin okunması sırasında bazı komutanlar ile şehit yakınları gözyaşlarını tutamadılar. Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı Korgeneral Aslan Güner de uzun süre gözyaşı döktü.

ADADA MİSAFİR GİBİ TEPKİSİ

Şehit mezarlarını gezen Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'e, bir şehit babası ''Kadere inanıyoruz ama bu ülkeye ihanet edenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Hrant Dink'e gösterilen alakanın birazı şehitlere gösterilse o hain adada o kadar beslenmezdi. Hainlerin itibarlı bir misafir gibi ağırlanması bizim gibi, şehitleri de rahatsız ediyor. Haklarını helal etmediklerini hissediyoruz ve rüyalarımızda bize söylüyorlar. İsteğimiz, bu hainlere hadlerinin bildirilmesi'' dedi. Bunun üzerine Orgeneral Cömert, münferit olayların Türk halkına genelleştirilmemesi gerektiğini belirterek, ''Türk halkı şehidini bağrına basar. O olay sizi etkilemesin. Hepimiz ülkenin tek çakıl taşının bile verilmemesi için varız'' dedi.

ANITKABiR DOLDU TASTI

Anıtkabir, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen resmi törenin ardından Anıtkabir vatandaşların akınına uğradı. Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu Komutanı ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk ile Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak'ın katıldığı törende bir ilk gerçekleşti. Ankara garnizonunda görevli subaylar, astsubaylar ve askeri okul öğrencileri Anıtkabir'de buluştu. İlk kez yapılan törene asker aileleri de katıldı. Törene katılanların sayısı yaklaşık 18 bine ulaştı. Resmi törenler dışında Anıtkabir'de askeri personelin katılımıyla ilk kez bu kadar geniş katılımlı bir tören yapıldı. Anitkabir'i dolduran vatandaşlar, ellerindeki bayrakları dalgalandırdılar.

HEYECAN VALiLERi HASTANELiK ETTi

Çanakkale Zaferi'nin 92. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde duygusal anlar yaşanırken Şanlıurfa ve Erzincan Valisi hastanelik oldu. Şanlıurfa'daki töreni izlerken rahatsızlanan Vali Yusuf Yavaşcan, hastanede tedavi altına alınırken, Erzincan'da Garnizon Şehitliği'nde yapılan törende, İstiklal Marşı okunduğu sırada Vali Ali Güngör'ün tansiyonu düştü. Her iki valinin de sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kayseri'de valilik tarafından şehit aileleri ve gaziler için düzenlenen yemekte ise, 2 şehit yakını ile Vali Osman Güneş'in eşi Ayşe Güneş rahatsızlandı. Fenalaşan şehit yakınları, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken, Ayşe Güneş de tansiyonunun yükseldiği belirlenendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious