Şehitliklerde Babalar Günü çok buruk

Şehitliklerde Babalar Günü çok buruk.12266
  • Giriş : 22.06.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 22.06.2009 / 00:11:14

Şehit evlatları ve şehit babaları bu babalar gününü geçirmek için şehitlikleri tercih etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin her yerinde Babalar Günü sevinçle kutlanırken, şehit babaları özel günlerini buruk geçirdi. Türkiye'nin her yerinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Babalar Günü genellikle renkli görüntülere sahne olurken, buruk kutlamaların yapıldığı yerler de oldu. Şehit evlatlarını mezarları başında ziyaret eden babalar için, sevinç yerine hüzün ve özlem duygusu vardı.

Edirnekapı'daki şehitlik sabah saatlerinden itibaren ziyaretçilerin akınına uğradı. Şehitlikte ziyarette bulunan anne ve babalar gözyaşı dökerek evlatları için dua etti. Mezar başında çok sayıda anne ve baba acılarını bir kez daha tazeledi. Şehitlik ziyareti Babalar Günü'ne denk gelince acılı anne babaların hüznü bir kat daha arttı. 1995 yılında Tunceli'de teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Enver Yorulmaz'ın babası Yusuf Yorulmaz da çocuğu için dua eden babalardan biriydi. Oğlunun, iznine bir gün kala şehit düştüğünü söyleyen Yusuf Yorulmaz, şehit olmadan bir gün önce oğluna harçlık gönderdiğini, şehit düştükten sonra oğlunun üzerinden çıkan kanlı paraların kendisine ulaştırıldığını anlattı. Acılı baba, "Oğulumun şehitlik haberiyle yıkıldım. O tek evladımdı. Evimin direğiydi. Direğim yıkıldı. Yaşasaydı bugün 34 yaşında olacaktı. Şimdi Babalar Günü'nde onun kabrinin başındayım. Artık ne söylenebilir ki." dedi.

Muhlis Üvenç de 6 yaşındaki oğluyla birlikte şehitlik ziyaretine geldi. Kardeşi Ahmet Üvenç'in 18 arkadaşıyla birlikte şehit düştüğünü anlatan Muhlis Üvenç, "6 yaşındaki oğlum, kardeşim şehit olduğunda doğmamıştı bile. Onun adını oğluma verdim. Onun adını yaşatacak" şeklinde konuştu. 20 yaşında şehit olan kardeşinin bekar olduğunu söyleyen Muhlis Üvenç, "Şehidimiz evli ve çocuğu olsaydı acımız daha da büyük olurdu" diye konuştu.

Babalar Günü'nün en acılı isimlerinden biri de 20 yaşındaki oğlunu teröre kurban veren Nedime Namlı isimli anne oldu. Oğlunun mezarı başında gözyaşı döken Nedime Namlı, Oğlu Cihan Namlı'nın şehit olduğunda 20 yaşında olduğunu söyledi. Eşinin yaşadığı acı nedeniyle kabir ziyaretine bile gelemediğini söyleyen acılı anne "Babalar Günü acımıza acı kattı. İyi ki oğlum evli değildi. Çocuğu olsaydı acımız katlanırdı. Torunuma baktıkça oğlumu hatırlardım" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*